Najlepsze modele rozdzielnic budowlanych

Żaden plac budowy nie będzie w stanie funkcjonować bez co najmniej jednej rozdzielnicy prądy. Oprócz możliwości bezpiecznego rozdziału energii, mobilne rozdzielnice stosowane na placach budowy powinny również spełniać kilka innych funkcji. Tyczy się to między innymi pomiaru energii, co jest niezwykle przydatne w razie rozliczania się zarówno z podwykonawcami, jak i innymi podmiotami współpracującymi z wykonawcą. Jakie inne aspekty są jeszcze ważne na etapie wybierania odpowiedniego modelu rozdzielnicy?

Cechy wyróżniające dobre rozdzielnice budowlane

polecana rozdzielnica budowlanaAby dokonać właściwego wyboru rozdzielnicy budowlanej, jaka będzie nadawała się do działania w trudnych warunkach na placu budowy, konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych wskazówek. Niezbędna będzie także chociaż podstawowa wiedza na temat rozdzielnic, głównie pod względem typów konstrukcji, materiałów, zabezpieczeń czy norm prawnych. Korzystnym wyborem może być polecana rozdzielnica budowlana. Dobór materiałów stosowanych do wyrobu obudowy rozdzielnicy budowlanej będzie mieć kluczowe znaczenie. Muszą one sprostać trudnym warunkom środowiskowym, na przykład wysokim i niskim temperaturom, zmiennym poziomom wilgotności, opadom atmosferycznym czy promieniowaniu UV. Z tego właśnie powodu wnętrze rozdzielnicy powinno być w jak najbardziej skuteczny sposób odizolowane od czynników zewnętrznych. Obejmują one również obciążenia mechaniczne, takie jak statyczne, wibracje oraz wolno zmienne. Do najczęściej stosowanych materiałów na obudowy rozdzielnic zalicza się blachę aluminiową czy materiał termoutwardzalny. Blacha aluminiowa nie koroduje i jednocześnie może być lakierowana na różnorodne kolory, a także łączona poprzez spawanie czy nitowanie. Materiał termoutwardzalny jest to duroplast formowany wtryskowo albo prasowany w formach. Wyróżnia się on wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Zastosowanie materiału termoutwardzalnego gwarantuje skuteczność izolacji takiej rozdzielnicy.

Oprócz wymienionych materiałów stosowane na obudowy są również wybrane tworzywa o charakterze termoplastycznym, jak na przykład poliwęglan albo akrylobutylostyren. Możliwe jest również zastosowanie stali, zarówno kwasoodpornej, jak i cynkowanej blachy malowanej metodą proszkową i łączonej poprzez spawanie albo nitowanie. W przypadku obudowy stalowej warto zwracać uwagę na to, czy producenci zastosowani powłoką ochronną na zewnętrznej warstwie, która powinna być odporna na korozję, o znacznie wyższym poziomie skuteczności, niż powłoka cynkowa.