Narzędziownie w Bydgoszczy

Bydgoski Park Przemysłowo – Technologiczny przyciągnął bardzo wielu inwestorów. Niewątpliwie większość firm, które zdecydowały się na wybudowanie tam swojego zakładu, zajmuje się przetwórstwem i obróbką tworzyw sztucznych. Korzystają oni z wielu maszyn i urządzeń specjalistycznych, których utrzymanie wiąże się z wieloma pracami konserwatorskimi oraz naprawami. W większych zakładach stworzony jest specjalny dział, który zajmuje się tego typu pracami oraz przygotowaniem form odlewniczych lub innych elementów wyposażenia maszyn.

Przygotowanie i naprawa narzędzi w Bydgoszczy

narzędziownie - BydgoszczNie wszystkie zakłady mają jednak taki dział, który jest wyspecjalizowany w profesjonalnym wytwarzaniu lub naprawianiu narzędzi i osprzętu maszyn. Istnieją jednak zakłady, które przyjmują zlecenia z zewnątrz, a istniejące w nich narzędziarnie świadczą usługi dla innych firm. Na terenie miasta możemy również spotkać firmy, które w swojej ofercie mają tylko i wyłącznie przygotowywanie narzędzi. Proces obróbki narzędzi jest bardzo skomplikowany i wymaga wyposażenia hali w bardzo specjalistyczny sprzęt. Wszelkiego rodzaju formy wtryskowe oraz inne elementy maszyn wtryskowych muszą bowiem być wykonywane z wysokiej jakości stali. Nie jest łatwo wykonać w niej odpowiednie nawiercenie. Właśnie dlatego podczas produkcji narzędzi lub ich modyfikowania lub przystosowania do potrzeb procesu technologicznego wymaga specjalistycznych frezarek i obrabiarek CNC. Maszyny te mają możliwość wykonywania otworów i innych obróbek nawet w pięciu płaszczyznach roboczych, dzięki czemu proces jest bardziej praktyczny i efektywny. Nic więc dziwnego, że w taki sprzęt są wyposażone narzędziownie – Bydgoszcz jest bowiem miejscem, w którym popyt na takie usługi jest bardzo duży. W wielu zakładach zajmujących się wytwarzaniem narzędzi można wyróżnić dwa podstawowe działy. W jednym z nich pracują operatorzy maszyn, którzy są odpowiedzialni za zaprogramowanie i wyprofilowanie elementów. Piecze nad tym wszystkim sprawują jednak inżynierowie i projektanci, którzy dbają o to, by cały proces był jak najlepiej przemyślany.

Projektowanie narzędzi i maszyn wtryskowych ma bardzo duży wpływ na cały proces obróbki. Aby formy jak najlepiej spełniały swoją funkcję muszą być one dokładnie przemyślane i posiadać odpowiednią wytrzymałość. Inżynierowie są tez odpowiedzialni za to, aby opracować plan naprawy danych narzędzi. Tylko współpraca wszystkich osób zajmujących się naprawą i wytwarzaniem elementów maszyn i urządzeń produkcyjnych może doprowadzić od tego, że będą one praktyczne i trwałe.