Nawadnianie kropelkowe na plantacji

Nawadnianie kropelkowe jest najwydajniejsze, a także najbardziej ekologiczne, gdyż nie tracimy dużych ilości wody, a mimo wszystko rośliny wciąż mają do niej dostęp. Niektórzy twierdza, że ten system nie działa, gdyż woda podawana jest w zbyt małych ilościach. Jest to błąd, ponieważ nowoczesne systemy tego typu działają bardzo sprawnie, co widać po kondycji roślin. Wszystko dzięki temu, że poprawiono taśmy, które służą do przenoszenia wody. Używa się zjawiska określanego w fizyce jako podsiąkanie.

System nawadniania poprzez kropelki wody

nowoczesny system nawadniania kropelkowegoW tego typu systemach ważne jest to, jakie taśmy nawadniające zostały użyte. To one są rozciągane wzdłuż plantacji, dzięki czemu woda ma dostęp w każde miejsce. Nowoczesny system nawadniania kropelkowego działa przy użyciu niewielkiej pompy, która wtłacza wodę na taśmę. Jednak nie jest ona szczególnie mocna. Chodzi tylko o wprawienie wody w ruch. Taśma w krótkim momencie staje przesiąka wodą. Kropelki lądują bezpośrednio na roślinach lub w pobliżu nich. Mimo, że potrzeba użyć dużej ilości wody do przesiąknięcia całej taśmy, system w ogóle nie marnuje wody. Zaletą jest to, że rośliny będą cały czas nawodnione, ale nie dojdzie do ich przelania. Wiadomo, że można regulować ilość wody na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zamontowanie mocniejszej pompy, która szybciej będzie przenosić wodę. Budując nasz system bez problemu możemy również wstawić taśmy, które przeniosą więcej wody. Na takie systemy bez problemu dostaniemy dotację od państwa lub Unii Europejskiej, ponieważ jest to działanie proekologiczne. Żaden inny system nie nawadniana w taki wydajny sposób. Co ciekawe, jedna pompa o niewielkiej mocy może wystarczyć nawet na cztery kilometry taśmy. Jeżeli nasza plantacja składa się z krótkich rzędów roślin, jest to niezwykle wydajne pod względem powierzchni, która zostanie nawodniona jednocześnie. Żywotność jednej taśmy to około dziesięciu do czternastu lat. Jak doskonale widać, jest to bardzo długi okres, dlatego po prostu system się opłaca.

Systemy nawadniania mogą być proste, jak i bardziej skomplikowane. Najlepiej zamówić usługę projektanta, który nie tylko sprawi, że nawadnianie będzie wydajne, ale także dostosuje ilość wody do roślin. Jednak możemy to również zrobić samodzielnie. Nie należy oszczędzać na tych systemach, gdyż zazwyczaj droższy z systemów na końcu okazuje się być tańszy w wykorzystaniu, a poza tym ma dłuższą żywotność i nie będzie konieczności przebudowy, a także wymiany najbardziej wyeksploatowanych elementów.