Niezastąpione produkty z silikonu

Naukowcy walnie przyczynili się do odkrycia i wprowadzenia na rynek wielu bardzo interesujących i przydatnych materiałów wykorzystywanych w wielu gałęziach gospodarki. Wśród nich znajduje się syntetyczny kauczuk zwany powszechnie silikonem. To bardzo mocny, odporny mechanicznie i chemicznie elastomer o bardzo bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Producenci najczęściej oferują ten wyjątkowy produkt w postaci litych płyt będących surowcem do dalszego przetwarzania.

Wyjątkowe właściwości silikonu

czerwona płyta silikonowaBiorąc pod uwagę wszystkie wyjątkowe właściwości silikonu musiały one zostać wykorzystane w produkcji. Podstawowe cechy wyróżniające gumy silikonowe spośród innych materiałów o podobnym zastosowaniu to ogromne parametry wytrzymałościowe na różne czynniki. Przede wszystkim silikon zachowuje swoją funkcjonalność w bardzo dużym zakresie temperatur od minus 70 stopni do plus 250 stopni Celsjusza. Oferowana przez producentów czerwona płyta silikonowa zapewnia sprawne funkcjonowanie w nawet plus 315 stopniach Celsjusza pod warunkiem krótkotrwałego oddziaływania tak wysokiej temperatury. Silikon jest materiałem odpornym również na inne czynniki środowiska zewnętrznego. Należy tu wymienić brak oznak degradacji pod wpływem tlenu, ozonu, promieniowanie ultrafioletowego oraz jonizującego. Gumy silikonowe są również odporne na wyładowania koronowe. Te właściwości spowodowały ogromne zainteresowanie tym materiałem przez branżę zbrojeniowe i kosmiczną. Silikon to tworzywo o bardzo dobrych parametrach izolacji elektrycznej. Bardzo istotną jego cechą jest hydrofobowość osiągająca stu procentowe wartości izolacji wodnej. Płyty silikonowe to także bardzo dobra odporność mechaniczna. Silikon można rozciągnąć nawet do 300 procent większych rozmiarów niż parametr wyjściowy. Nie ulega odkształcenia pod wpływem oddziaływania różnorodnych obciążeń. Z punktu widzenia utrzymania higieny duże znaczenie ma bardzo gładka powierzchnia płyt silikonowych. Płyty silikonowe są wytwarzane jako techniczne do zastosowania jako materiał konstrukcyjny oraz jako fizjologiczne obojętny z atestami PZH dopuszczający do stosowania w branży spożywczej i farmaceutycznej. Płyty silikonowe oferowane są w postaci rolek o różnej długości i szerokości oraz w różnych kolorach (również transparentny). Daje to możliwość odpowiedniego doboru parametrów do potrzeb produkcyjnych. Silikon ma ogromne zastosowanie o czym można się dowiedzieć odwiedzając strony internetowe producentów i sprzedawców tego materiału.

Płyty silikonu litego zdobywają coraz większą popularność z uwagi na swoje wyśmienite właściwości fizyczne i chemiczne. Silikon lity w płytach oraz inne jego odmiany w postaci żywic decydują o rozwoju wielu branż przemysłu dając szansę do kolejnych ciekawych zastosowań tego materiału. Najcenniejszą z punktu widzenia ekologii jego właściwością jest to, że jest obojętny chemicznie i nie wpływa na degradację środowiska.