Nowoczesne panele grzewcze

 

Większość z nas swoje domy ogrzewa jedną z tradycyjnych, dobrze znanych metod. Stosujemy najczęściej systemy centralnego ogrzewania, które są zasilane przy użyciu węgla lub też drewna opałowego. Ostatnimi czasy zaczęły jednak w użyciu pojawiać się także ciekawe alternatywy. Jedną z nich może być przykładowo promiennik podczerwieni, który początkowo był przyjmowany raczej sceptycznie.

Wydajne ogrzewanie podczerwienią

promiennik ciepłaW naszym klimacie nie dałoby się w pełni normalnie funkcjonować gdy nie miało się ogrzewania. Tyczy się to zarówno naszych domów jak i miejsc pracy. Dom w zasadzie możemy ogrzać stosunkowo łatwo. Twardszy orzech do zgryzienia mają natomiast właściciele dużych firm ponieważ często muszą oni bardzo mocno się starać by można było ogrzać budynki przemysłowe w ich firmie. Na dzień dzisiejszy prawdziwie rewolucyjnym rozwiązaniem są panele grzewcze. Często możemy znaleźć je również pod inną nazwą, która brzmi promiennik ciepła. Takie promienniki do swojego działania potrzebują energii elektrycznej. Trzeba jednak mieć tę świadomość, że takiej energii wcale nie zużywają zbyt dużo. Promienniki wysyłają w stronę osób znajdujących się w pomieszczeniu wiązkę promieniowania podczerwonego. Jednak trzeba zaznaczyć, że nie jest to promieniowanie szkodliwe a nawet jest zupełnie odwrotnie. Po zetknięciu z naszym ciałem promieniowanie wnika na głębokość kilku centymetrów w nasze ciało i zaczyna intensywnie je ogrzewać. Ciekawym zjawiskiem jest to, że wcale nie dochodzi do podgrzewania powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. W związku z tym przebywając w takim pomieszczeniu gdzie ogrzewa się promiennikami mamy do czynienia z tym, że wdychamy chłodne powietrze a jednocześnie jest nam bardzo ciepło. Początkowo promiennik ciepła wykorzystywany był do ogrzewania pracowników przy taśmach produkcyjnych. Obecnie jego zastosowanie jest o wiele szersze. W domach szkieletowych stosuje się promienniki do ogrzewania pomieszczeń. Mogą one sprawdzić się również i w domach murowanych czy drewnianych.

Ogólnie rzecz biorąc stosując promienniki podczerwieni możemy być bardzo pozytywnie zaskoczeni. Takie urządzenia są w stanie skutecznie łączyć niski pobór energii elektrycznej wraz z bardzo dużą wydajnością. Od jakiegoś czasu takie nowoczesne promienniki podczerwieni stosowane są również do tworzenia saun. Urządzenia te mogą zastępować tradycyjne piece, które w saunach używane są od wieków. Sauny wykorzystujące fale podczerwieni do ogrzewanie określane są najczęściej jako sauny infrared.