Nowoczesny piec rurowy

Nowoczesne piece rurowe są popularnymi urządzeniami, stosowanymi szczególnie często w przemyśle chemicznym i petrochemicznym. Istnieje również specjalna odmiana pieców rurowych, które są stosowane w piekarniach. Cechą wspólnych wszystkich tego typu maszyn jest ich budowa. Takie urządzenia składają się z przeponowego wymiennika ciepła i wiązki rur o określonych parametrów, które są dostosowane do procesu, jaki ma zachodzić w danym piecu.

Jak działają piece rurowe?

piec rurowyTakie urządzenia składają się zwykle z sekcji radiacyjnej i konwekcyjnej. Są wyposażone w cylindryczny płaszcz, przez który przebiegają rury cienkościenne. Miejscem wymiany ciepła jest powierzchnia rurek, w poprzek których zachodzi przepływ ciepła pomiędzy płynem wewnątrz rurek, a płynem na zewnątrz rurek. Tego typu są przeważnie zasilane gazem ziemnym, olejem lub propanem – butanem. Ich budowę można opisać inaczej jako przeponowy wymiennik ciepła zasilany energią cieplną palników. Wymiennikiem ciepła, który podgrzewa przepływające medium jest wiązka rur o określonych parametrach wynikających z procesu technologicznego. Piec zwykle jest wyposażony w sekcję radiacyjną oraz konwekcyjną, tak aby maksymalnie zwiększyć swoją sprawność. Wymiennik rurowy jest zazwyczaj urządzeniem ciśnieniowym i podlega budowie w jednostce notyfikowanej. Piec rurowy znajdziemy też w laboratoriach. Ich konstrukcja oraz możliwość uzyskiwania bardzo wysokich temperatur (nawet 1300ºC). Pozwala to na ich bardzo szerokie zastosowanie w pracach badawczych. Piece laboratoryjne występują w wielu różnych modelach, co pozwala na wykorzystanie ich w różnych celach. Zakłady, które specjalizują się w produkcji pieców rurowych oferują różnego typu urządzenia oferują urządzenia o zróżnicowanych parametrach. Jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem pieca rurowego, to warto skonsultować się ze specjalistami, którzy podpowiedzą nam, jaki model będzie dla nas najlepszy do planowanego przez nas zastosowania.

Ze względu na ilość komór wypiekowych oraz sposób ich ogrzewania wyróżniamy trzy rodzaje pieców rurowych. Piec PR – zwany też piecem pełno rurowym. Składa się on z dwóch komór ogrzewanych rurkami Perkinsa. Piec PK, inaczej zwany piecem kombinowanym. Jego dolna komora ogrzewana jest za pomocą rurek Perkinsa, górna zaś ogrzewana jest za pomocą kanału spalinowego, który jest nad nią poprowadzony. Piec RRK składa się z trzech komór, z których dwie są ogrzewane za pomocą rurek, a trzecia – za pomocą kanału spalinowego. Poza tym, piec jest wyposażony w elementy zapewniające jego funkcjonalność.