Nowoczesny zestaw głośnomówiący dla kierowców

Rozmowy telefoniczne w trakcie jazdy były zakazane, a kierowcy przyłapani z telefonem przy uchu zazwyczaj byli karani wysokimi mandatami. Zdarzało się jednak, iż komunikacja na drodze była konieczna, a cb radio pomagało tylko w dość ograniczonym stopniu. Wielu kierowców potrzebujących stałego kontaktu z dyspozytorami używało więc słuchawek bezprzewodowych lub przewodowych, jak również zestawów głośnomówiących.

Uniwersalny bezprzewodowy zestaw głośnomówiący do samochodu

zestawy głośnomówiące bluetoothUrządzenia te różniły się między sobą zarówno jakością dźwięku jak i uniwersalnością, gdyż dość często spotykano sprzęt który był nieszczególnie kompatybilny z nawet najpopularniejszymi modelami telefonów. Problemy ze zgodnością pojawiały się przede wszystkim w zestawach bezprzewodowych, znacznie wygodniejszych niż odmiany posiadające okablowanie. Kierowcy więc polecali często te modele, które uważane były za najbardziej uniwersalne i zgodne z wszystkimi rodzajami telefonów. Przede wszystkim, najbardziej rekomendowane zestawy głośnomówiące bluetooth pochodziły od renomowanych producentów, więc posiadały bardzo wysoką jakość dźwięku, porównywalną do jakości głośników komputerowych, mimo bardzo kompaktowych rozmiarów. Zestawy te były zgodne z oprogramowaniem większości nowoczesnych telefonów, i miewały problemy z funkcjonowaniem wyłącznie na najbardziej egzotycznym sprzęcie, często nie obsługującym połączeń radiowych. Mogły być zasilane za pomocą baterii, aczkolwiek posiadały możliwość podłączenia do standardowego gniazdka samochodowego. Zestawy polecane przez kierowców należały również do bardzo nowoczesnych, i umożliwiały bardzo szerokie możliwości ich konfiguracji. Mogły być ustawione w taki sposób by samoczynnie odbierać połączenia, powiadamiając kierowcę o takowym za pomocą sygnału dźwiękowego, lub też funkcjonować wyłącznie jako głośniki zewnętrzne, jeśli właściciel preferował manualną kontrolę urządzenia. Najnowsze i najbardziej zaawansowane zestawy głośnomówiące mogły być również sterowane za pomocą głosu, dzięki aplikacji sterującej instalowanej w wybranym urządzeniu.

Taka funkcja całkowicie zwalniała kierowcę od konieczności ręcznego sterowania urządzeniem, ułatwiając jednoczesne prowadzenie pojazdu oraz komunikację z dowolną osobą. Zestawy te często używane były przez kierowców zawodowych, potrzebujących stałego kontaktu z centrum dyspozycyjnym lub klientem do którego dostarczany był towar, choć równie często korzystali z nich kierowcy prywatni, ceniący wygodę i łatwość korzystania z urządzenia w trakcie jazdy.