Ocena przydatności folii tunelowych do ogrodu

Tunelowe folie do ogrodu budują mikroklimat, dzięki czemu określone gatunki roślin mogą się rozwijać. Folie te zapewniają więc plony, dzięki czemu rolnik może się utrzymać.  Do ich elementów konstrukcyjnych należą ocynkowane stalowe rury i łuki, podpory a także podłużne usztywnienie łączące łuki, natomiast wszystkie elementy konstrukcyjne są skręcane za pomocą śrub i łączników. Ażeby ocenić ich przydatność stosowania tych konstrukcji, warto zapoznać się z zaletami folii tunelowych.

Korzyści stosowania folii tunelowych

folie tunelowe ogrodniczeNiewątpliwie ważną zaletą jest odporność. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji tunele są trwałe i odporne na wszelkie zagrożenia zewnętrzne w tym deszcz, śnieg czy wiatr. Są także dobrą ochroną antygradową, a wiemy, że grady potrafią oszczędnie zniszczyć rośliny. To również ochrona przeciwko lokalnym podtopieniom, suszom i promieniowaniem ultrafioletowym. Folie tunelowe ogrodnicze są kompatybilne. Tunele są przystosowane do zainstalowania dowolnego systemu do sterowania procesami technologicznymi upraw szklarniowych w tym urządzeń do zaciemniania, przesuwania warstw, regulacji światła i systemów nawadniających. Stosując je możemy liczyć na oszczędności. Plastikowy tunel zużywa około czterdzieści procent mniej ciepła w porównaniu do tradycyjnej szklarni. Ponadto koszt jego budowy jest niższy w porównaniu z kosztem budowy tradycyjnej szklarni. Dzięki folii o znacznej grubości, wypełniony powietrzem tunel z tworzywa sztucznego jest odporny na niszczenie. Mamy gwarancję dziesięciu lat prawidłowego użytkowania. Przemyślane rozwiązania umożliwiają szybką instalację urządzeń. Zastosowanie automatycznych systemów sterowania zapewnia doskonały klimat przez cały rok. Niewątpliwie istotnym czynnikiem jest również cena. Folie są znacznie tańsze niż szkło, dlatego też teraz buduje się częściej szklarnie, które są zbudowane z tworzywa sztucznego. Folie tunelowe będą więc szybkim, tanim i skutecznym rozwiązaniem.

Jak widać po powyższej opinii, folie tunelowe stosuje się bardzo często, ponieważ szereg zalet jest korzystny dla każdej osoby, która uprawia rośliny w ogrodzie i utrzymuje się z tego. Jeśli chodzi o warzywa, które będą uprawiane pod takimi foliami, to najczęściej są to rośliny z rodziny ogórkowatych, jak ogórek szklarniowy, kabaczek, dynia czy cukinia. Na masową skalę pod foliami uprawia się także pomidory oraz paprykę, które muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ciepła i wilgoci. Warto dodać, że pod folią można uprawiać nawet takie owoce, jak arbuzy.