Oświetlenie przestrzeni publicznej

Światło pełni bardzo wiele funkcji w życiu człowieka. Dzięki słońcu i promieniowaniu przez nie emitowanemu, nasz organizm funkcjonuje w odpowiedni sposób. Nasza gwiazda, w zależności od pory roku, oświetla naszą ziemię w różnym stopniu, w zależności od pory roku i dnia. Wszystko to uwarunkowane jest tym, o jaki kąt względem głównej osi, odchyla się nasza planeta. Człowiek nauczył się jednak funkcjonować niezależnie od tego, co sugeruje mu natura. W związku z tym, pojawiło się zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie.

Sztuczne światła oświetlające ulice

oświetlenie uliczneOd momentu, kiedy ponad 400 lat temu wynaleziono elektryczność, pojawiały się nowe możliwości i technologie, dzięki którym człowiek miał możliwość oświetlania przestrzeni wokół siebie. Było to szczególnie ważne, ze względu na to, że wcześniej używano tylko i wyłącznie świec, które stanowiły zagrożenie. W dzisiejszych czasach oświetlamy wszystko, a na dodatek używamy rozwiązań technologicznych do tego, aby uzyskać odpowiedni efekt iluminacji świetlnych. Szczególnie istotną rolę odgrywa oświetlenie uliczne, dzięki któremu funkcjonowanie w miastach po zmroku jest znacznie bezpieczniejsze. Lampy drogowe montowane są w przestrzeni miejskiej, przy autostradach, w mniejszych miejscowościach przy głównych ulicach oraz na skrzyżowaniach. Głównym ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i umożliwienie komfortowego korzystania z przestrzeni nie tylko w dzień. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, stosujemy oświetlenia, o różnym natężeniu i barwie. Wynika to z tego, że oświetlenie uliczne nie może być uciążliwe dla kierowców i pieszych. Zbyt intensywne światło, skierowane w nieodpowiednim kierunku mogłoby oślepić i prowadzić do wypadków drogowych. Niewątpliwie istotnym elementem oświetlenia ulicznego są iluminacje zastosowane na budynkach. Zwykle w centrach miast, większość obiektów jest w jakiś sposób wyeksponowana właśnie za pomocą oświetlenia. Dzięki temu starówki i uliczki wokół nich przebiegające zyskują unikalny charakter pełen uroku.

Niewątpliwie to, jaki rodzai oświetlenia dobierzemy ma wpływ na estetykę i klimat. Przy drogach najczęściej zamontowane są wysokie latarnie o żółtej barwie światła, których celem jest równomierne oświetlenie ulic i chodników. Światło żółte jest neutralne dla człowieka i nieoślepiające, dlatego lampy sodowe są tak popularne. Na starówkach lub w miejscach, w których światło ma również charakter dekoracyjny, oświetlenie uliczne ma inne barwy, dopasowane do danego miejsca.