Piękne i proste żyrandole do kościoła

Światło w obiektach sakralnych to nie tylko zwyczajne oświetlenie, które ma zapewniać funkcjonalność pomieszczeń. W kościołach światło ma za zadanie wywoływać zachwyt turystów odwiedzających zabytkowe wnętrza, wyodrębniać najważniejsze miejsca w świątyni oraz wspierać przeżycia mistyczne wśród wiernych. Mnogość zadań dla światła sprawia, że architekci projektujący nowe kościoły lub nadzorujące prace konserwacyjne w zabytkach mają mnóstwo pracy, ale także mogą popisać się kreatywnością, która często pozytywnie zaskakuje.

Nowoczesne żyrandole do kościołów

żyrandole do kościołaKażdy budynek sakralny ma wyszczególnione architektonicznie najważniejsze miejsca z punktu widzenia sztuki sakralnej. Współcześni architekci te miejsca podkreślają dodatkowo rodzajem stosowanego oświetlenia. Jednak kryształowe, bogato zdobione złotem, rozbudowane żyrandole stały się tak oczywiste, że wszelkie odstępstwa od normy były traktowane jako profanacja. Na szczęście wraz ze świadomością estetyczną i popularnością kierunku studiów historii sztuki wśród administratorów budynków kościelnych w ostatnim dziesięcioleciu wiele się pod tym względem zmieniło. Również rozwój technologii stosowanych do produkcji nowoczesnego oświetlenia pozwolił na pełniejsze wykorzystanie nowoczesnych lamp we wnętrzach świątyń. Szczególnie nowoczesne żyrandole do kościoła mogą wydobyć wiele mistyki z elektryczności. Oszczędne w formie walce pozwalające na skierowanie rozproszonego światła na ciągi komunikacyjne, a zachowanie tajemniczego półmroku w ławkach przeznaczonych do indywidualnej modlitwy to jeden z ulubionych schematów stosowanych w oświetlaniu wnętrz. Równie popularne są także efektowne lampy w kształcie kuli, które rzucają ładne, rozproszone światło. Natomiast zastosowanie kierunkowych reflektorów w prezbiterium zapewni odpowiednią ekspozycję stołu ofiarnego. Natomiast nieco bardziej rozproszone światło z kinkietów pozwoli na przeżywanie mistyki drogi krzyżowej umieszczonej wzdłuż bocznych naw.

Interesujące jest także połączenie światła naturalnego zapewnionego przez okna zdobione witrażami oraz wspomaganego żyrandolami kościelnymi. Ogrom powierzchni jaka jest oddawana do dyspozycji hierarchów oraz wiernych w tego typu budynkach sprawia, że nawet pozbawione witraży okna nie są w stanie zapewnić odpowiedniego doświetlenia. Stąd ogromna potrzeba na umiejętne stosowanie światła sztucznego. Najlepsi architekci potrafią jednak z prostych żyrandoli wydobyć maksimum ich mocy, dając przy tym tak zachwycające efekty, że zarządcy kościołów chętnie oddają w ich ręce prace renowacyjne.