Podstawowe akcesoria spacerowe dla psa

Niezbyt często zdarza się, że ufamy swojemu psu w stu procentach. Dlatego dbając o bezpieczeństwo jego i otoczenia zmuszeni jesteśmy do prowadzenia go na smyczy. Często wymagają tego nawet przepisy w miejscach publicznych i środkach transportu, włączając w to dodatkowo kaganiec. Wielu właścicieli jest podzielonych w kwestii doboru odpowiedniej smyczy dla psa. Jeszcze większe spory pojawiają się przy decyzji założenia obroży i szelek jak i – o dziwo sprzątania po swoim pupilu.

Komplet akcesoriów na spacer z psem

skórzana smycz dla małego psaNa spacerze z psem musimy być wyposażeni w kilka podstawowych rzeczy. Pierwszą kwestią jest dobór odpowiedniej smyczy. Do wyboru mamy głównie smycze rozwijane, taśmowe i skórzane. Doświadczeni hodowcy odradzają pierwszy typ smyczy z uwagi na niebezpieczeństwa jakie może stwarzać. Przede wszystkim należy do nich możliwość wypuszczenia rączki smyczy z ręki przy mocniejszym i niespodziewanym szarpnięciu psa. Upadająca smycz może przestraszyć psa, który uciekając napnie zablokowany sznurek smyczy, mogący boleśnie i dotkliwie poprzecierać ręce i kostki właściciela, a sam sznurek od smyczy może się łatwo zerwać. Dlatego częściej wybierana jest smycz taśmowa przepinana dla większych, silnych psów, bądź skórzana smycz dla małego psa będąca wystarczająco wytrzymałą. Kolejnym niezbędnikiem jest coś, do czego smycz można przyczepić – obroża, bądź uprząż. Tu opinie są podzielone, pod względem kontroli nad psem jak i możliwości podduszenia, kończąc na ciągnięciu przez psa na smyczy. Bardzo przydatna okaże się tak zwana adresówka, swoisty dowód osobisty naszego psa, zawierający numer telefonu do właściciela. Dla psich wyczynowców i psów wesoło usposobionych warto na spacer zabrać jego ulubioną zabawkę i poćwiczyć psie sporty, bądź sztukę aportowania i zaspokoić psie potrzeby zabawy i rozładowania energii. Worki na psie odchody powinny być stałym elementem, jaki zabieramy ze sobą na spacer, by dbać o dobro środowiska jak i o innych spacerowiczów i nie zostawiać na chodniku, bądź ukrytych w trawie niemiłych niespodzianek. Oby jak najmniej przydatną rzeczą jest apteczka z podstawowym wyposażeniem medycznym, by móc szybko opatrzyć ranę. Ulubioną przez psy częścią spacerowego ekwipunku będą smaczki, jakie dostanie w nagrodę za dobre zachowanie. Spacer i różne bodźce występujące podczas spaceru to dobry test na skupienie u psa i pracę z przewodnikiem. Pies przyzwyczajany od szczenięcych lat do zgiełku miasta i hałasów lepiej odnajdzie się na spacerach, nie bojąc się otoczenia. W miejscach z dala od zabudowań dobrym rozwiązaniem może okazać się długa linka, na którą możemy przepiąć psa, by się trochę wybiegał, a samą linkę przypiąć do specjalnego spacerowego pasa, uwalniając nasze ręce od smyczy.

Zabierając psa na długo wyczekiwany spacer bądźmy gotowi na wszystkie przeciwności losu, jakie mogą spotkać nas w trakcie eksploracji świata zewnętrznego. Upewnijmy się, że miejsca do których mamy zamiar się udać akceptują obecność zwierząt i jeśli tak, to na jakich zasadach. Lepiej wziąć czegoś za dużo, niż martwić się, gdy nie będziemy mogli zostać wpuszczeni na wybrany wcześniej teren.