Podstawowy sprzęt jachtowy

Do krótkich i stosunkowo bezpiecznych rejsów po krajowych jeziorach nie potrzeba wiele więcej niż zapas kamizelek ratunkowych, po jednej na każdego uczestnika takiego rejsu. Zwykle nie ma potrzeby zabierać na taki rejs dodatkowego wyposażenia, które zajmowałoby tylko miejsce i nie byłoby potrzebne w żadnej sytuacji. Inaczej jest z rejsami morskimi, gdzie na jachcie potrzebnych jest wiele rzeczy ułatwiających podróż i mogących być nieocenioną pomocą przy jakiejkolwiek sytuacji.

Ekwipunek do rejsów morskich

wyposażenie jachtuPodstawowym i najczęściej spotykanym urządzeniem na każdym jachcie, nie tylko morskim, jest radio. Bywa ono nieocenioną pomocą dla użytkowników jachtów, gdyż pozwala na szybką komunikację z innymi jednostkami na wodzie, i ewentualne sprowadzenie pomocy w sytuacji gdy jest ona potrzebna. Wyposażenie jachtu w radio pozwala również na wymianę informacji i ostrzeżeń o niekorzystnych warunkach pogodowych. Radio przydaje się szczególnie na pełnym morzu, w dużej odległości od brzegu. Kamizelki ratunkowe to wyposażenie podstawowe na każdym jachcie, niezależnie od miejsca jego użytkowania. W trakcie rejsów morskich, najczęstszym wymaganiem dla pasażerów jest posiadanie ubranej kamizelki przez cały czas, niezależnie od pory dnia czy warunków atmosferycznych. Większość kamizelek jachtowych to podstawowe, styrodurowe modele, choć niektórzy właściciele jachtów inwestują w nowsze i lepsze kamizelki, posiadające więcej dodatków i lepsze cechy użytkowania. Nawigacja satelitarna gps również jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia, pomagając w nawigowaniu na otwartych wodach, choć jest to urządzenie podatne na nagłe zmiany warunków atmosferycznych, które mogą zakłócać lub też całkowicie uniemożliwiać jego sprawne działanie, dlatego wielu użytkowników skłania się raczej do używania kompasu i wodoodpornej mapy. Choć wymagające nieco wprawy w używaniu, są one o wiele bardziej pewne niż elektroniczna nawigacja, i równie często stosowane. Na dłuższe rejsy zabierane są często zapasy filtrowanej wody, na wypadek przedłużenia podróży z jakiegoś powodu.

Również z tego powodu, wielu właścicieli jachtów zaopatruje się w zapas wojskowych suchych racji żywnościowych. Najczęściej są to racje wysokokaloryczne. Wiele rodzajów suchych racji nie musi być przygotowywana ani podgrzewana, a niektóre mogą podgrzewać się samoczynnie, po kontakcie z powietrzem. Racje takie są hermetycznie zamykane, wodoodporne, o długim czasie przydatności do spożycia, dzięki czemu nie muszą być wymieniane regularnie na nowe.