Pomoce dydaktyczne ubarwią lekcje chemii

 

Czy lubiliście chodzić do szkoły? Wielu z nas nie przepadało za porannym wstawaniem, odrabianiem lekcji do późnych godzin czy skomplikowanymi sprawdzianami i kartkówkami. Z perspektywy czasu jednak postrzegamy szkolne lata jako te najlepsze i najpiękniejsze. To właśnie wtedy rozpoznawaliśmy swoje talenty, zdolności i pasje, które stały się podstawą wybory drogi życiowej już po opuszczeniu szkolnych murów.

Ciekawe zajęcia z chemii w szkole

Chemia - pomoce dydaktyczne na zajęciaPrzedmioty szkolne bywają bardzo różne, często zmieniają się na przestrzeni lat w zależności od podstawy programowej. Jedne są w niej nieprzerwanie od dziesięcioleci, inne są sukcesywnie dodawane, zmieniane, a czasem usuwane jako niepraktyczne. To, czy dzieci polubią daną lekcję i czy będą umiały przyswoić podawane na niej wiadomości, zależy głównie od podejścia nauczyciela i jego zdolności pedagogicznych. Wiadomo, że najlepsza nauka to ta, która łączy w sobie elementy zabawy i eksperymentu, dlatego warto wykorzystywać na lekcjach różnego rodzaju gry edukacyjne, materiały dydaktyczne przyjazne dzieciom oraz inne formy, pozwalające zainteresować je daną materią. W przedmiotach takich, jak chemia – pomoce dydaktyczne na zajęcia mogą przybierać bardzo różne kształty. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli sprzęt i szkło laboratoryjne. Chemia to nauka oparta na doświadczeniu. Owszem, możemy nauczyć dzieci rozpisywania skomplikowanych reakcji, sprawić, że wykują na pamięć wzory i właściwości związków chemicznych, jednak by naprawdę zainteresować je przedmiotem i zachęcić do jego zgłębiania, potrzeba czegoś więcej. Dziś w większości szkół sale do nauki chemii są specjalnie przygotowane i wyposażone w kącik laboratoryjny. To właśnie tam uczniowie pod ścisłym nadzorem nauczyciela mogą spróbować przeprowadzić reakcję, o której dowiedzieli się podczas słuchania na lekcjach. Z pewnością jest to dla nich wspaniała zabawa, gdyż takie reakcje często zachodzą dynamicznie, coś się zmienia, jedna barwa przechodzi w inną, zwykły kawałek papieru staje się czerwony lub niebieski po zanurzeniu w roztworze. Dzieci zapamiętają z takiej lekcji dużo więcej, niż gdyby tylko siedziały w ławkach. Nauczyciel zaś powinien zadbać, by wszystko przebiegało w bezpiecznych warunkach.

Nauka chemii to wspaniała zabawa dla dzieci i młodzieży. Jeżeli dysponują oni odpowiednim sprzętem oraz próbkami chemicznymi, mogą wyobrazić sobie, jak wygląda praca w laboratorium. Chemia jest nauką niełatwą i bardzo rozbudowaną, jednak jej zgłębianie daje ogromną satysfakcję. Możemy ułatwić uczniom to zadanie, proponując im żywe lekcje z doświadczeniami, oczywiście przestrzegając zasad bezpieczeństwa.