Porfesjonalne odkażanie pomieszczeń

Epidemia spowodowała konieczność dokładnego oczyszczania miejsc pracy po każdej zmianie, lub nawet w trakcie jej trwania. Obostrzenia nałożone na zakłady pracy były bowiem bardzo wysokie, a konsekwencje ich nieprzestrzegania poważne. Mnóstwo firm przestawiło się na zdalny tryb pracy, aczkolwiek nie wszystkie miały taką możliwość. W tych zakładach w których wymagana była fizyczna obecność pracowników wdrażano cykliczny program odkażania pomieszczeń.

Dokładna dezynfekcja miejsc pracy

zamgławianie - dezynfekcja profesjonalnaRóżne firmy sanitarne stosowały odmienne środki odkażania, od ręcznego czyszczenia powierzchni po naświetlanie pomieszczeń promieniami ultrafioletowymi. Najczęściej stosowanym środkiem odkażania było jednak zamgławianie – dezynfekcja profesjonalna za pomocą tej techniki była bowiem uznawana za najskuteczniejszą, a jednocześnie najszybszą metodę oczyszczania dowolnych pomieszczeń z każdego skażenia biologicznego. Wykonanie takiego odkażania było bardzo prostym zadaniem, wymagając rozpylenia silnej substancji bakteriobójczej w danym pomieszczeniu po jego uprzednim uszczelnieniu, oraz wywietrzenie wnętrza po zakończeniu czynności. Substancje które były używane do dezynfekcji nie osiadały na wyposażeniu, i były bardzo łatwe do usunięcia po zakończeniu prac, gdyż ich nośnik był całkowicie lotny i bardzo podatny na ruch powietrza. Oznaczało to iż po wykonaniu prac, załoga pracująca w danym pomieszczeniu mogła od razu wrócić do normalnych zadań, bez konieczności czyszczenia czy usuwania pozostałości po pracach dezynfekcyjnych. Zamgławianie mogło być przeprowadzone bardzo szybko, a czas działania substancji był stosunkowo krótki. Czynności nie zajmowały więc więcej niż pół godziny, dlatego też wiele firm zlecało ich wykonanie w czasie przerw pracowniczych lub wyznaczonej godziny w której wykonywano dokładną dezynfekcję pomieszczeń. W wielu przypadkach, czynności były przeprowadzane po zakończeniu pracy zakładu, a takie odkażanie zazwyczaj mogło być wykonane o wiele dokładniej bez ciasnego okna w którym należało zakończyć czynności.

Odkażanie za pomocą zamgławiania mogło być również wykonywane w miejscach pracy o dużej powierzchni, aczkolwiek w takim przypadku często wykorzystywano tam rozpylacze o większej mocy, oraz systemy wentylacyjne działające na terenie hali produkcyjnej czy stanowiska pracy. Pomieszczenia o dużym metrażu wymagały co prawda znacznie większego stężenia substancji dezynfekującej, w natężeniu które mogło być bardzo szkodliwe dla zdrowia, dlatego też wszystkie czynności przygotowawcze były znacznie dokładniejsze.