Pranie skórzanej tapicerki

Skórzane meble są jednymi z najpopularniejszych elementów wystroju wnętrz, zwłaszcza w salonach i pokojach gościnnych. Tapicerki ze skóry są bowiem uznawane za symbol luksusu i przepychu, nawet jeśli obecnie są dość popularne i rozpowszechnione. Takie meble wymagają jednak bardzo dokładnej konserwacji i czyszczenia, gdyż skóra, mimo wytrzymałości na mechaniczne uszkodzenia i zużycie, może łatwo ulec wypaczeniu z biegiem czasu, czy też po zabrudzeniu.

Pranie tapicerek skórzanych na meblach

pranie mebliSkóra jest materiałem łatwiejszym do czyszczenia niż tkaniny na większości mebli domowych, aczkolwiek zwykłe czyszczenie za pomocą prostych środków chemicznych często bywa nieskuteczne i niewystarczające by zapobiec twardnieniu i pękaniu skóry z czasem. Producenci rekomendują więc pranie mebli ze skóry za pomocą profesjonalnych preparatów, bardzo podobnych do środków służących do czyszczenia tapicerki samochodowej, aczkolwiek mających znacznie silniejsze działanie. Mimo ogromnej skuteczności, środki używane do konserwacji i prania skórzanych tapicerek nie są szkodliwe, ani też nie mogą uszkodzić drewnianych elementów umeblowania, czy też części wykonanych z tworzyw sztucznych. Owe preparaty służą przede wszystkim do najdokładniejszego wyczyszczenia powierzchni z tłuszczy, brudu, i wszelkich osadów, jakie mogą pozostawać na powierzchni mebli w trakcie codziennego ich użytkowania, lub też po jednorazowym zabrudzeniu. Po oczyszczeniu, meble należy zaimpregnować preparatem nawilżającym, który zmiękcza i rozluźnia płat skóry, a tym samym zapobiega jego pękaniu czy deformacji podczas długiego użytkowania mebli. W tym celu używane są również woski i tłuszcze do skóry, które nie tylko konserwują tapicerkę, ale również nadają jej połysku i świeżego wyglądu. Preparaty do czyszczenia mogą być używane w domowych warunkach, i nie wymagają zdjęcia tapicerki z mebli, co niejednokrotnie jest czynnością trudną i czasochłonną, a ponowne nałożenie jej na dany mebel jest czasem niemożliwe.

Firmy zajmujące się profesjonalnym czyszczeniem umeblowania bardzo często stosują preparaty wielozadaniowe, które łączą w sobie działanie środków czyszczących i konserwujących. Są one często dostępne w nowoczesnych sklepach meblarskich, aczkolwiek bywają dość kosztowne, dlatego zdarza się iż jednorazowe zlecenie gruntownego prania i czyszczenia skórzanych mebli może być znacznie tańszą inwestycją niż zakup środków do czyszczenia, a samo pranie będzie przeprowadzone znacznie dokładniej i szybciej niż pranie wykonywane samodzielnie.