Proces dezynfekcji elementów konstrukcyjnych

Plac budowy wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań żeby był bezpieczny dla pracowników. Na budowie wymagane są różnego rodzaju zabezpieczenia, które zapobiegają wypadkom. Każdy pracownik musi obowiązkowo nosić hełm ochronny oraz inne środki ochrony osobistej takie jak chociażby rękawice ochronne, gogle czy nauszniki. Specyfika zastosowanych środków ochrony osobistej zależy od miejsca pracy danej osoby.

Dezynfekowanie i neutralizacja substancji niebezpiecznych

dezynfekcja konstrukcjiNie inaczej ma się sprawa na rusztowaniach, które stanowią podstawowy element konstrukcyjny dzięki któremu możliwe jest operowanie przy zewnętrznej fasadzie budynków. Konstrukcje te są z reguły wykonane z metalowych rurek, które są połączone ze sobą. Między odpowiednimi przęsłami ułożone są drewniane deski po których mogą przemieszczać się pracownicy. Wszystko to sprawia, że mają oni swobodny dostęp do zewnętrznej elewacji budynku. Całość jest dodatkowo zabezpieczona siatkami co niweluje ryzyko upadku odłamków po za obszar chroniony. Konstrukcja rusztowania jest niezbędna do wielu prac wykończeniowych. Używa się ich między innymi do ocieplania budynku przy pomocy styropianu. Innym zastosowaniem jest malowanie zewnętrznej elewacji, montaż parapetów czy innych elementów wykończenia. Po zrealizowanej budowie niezbędna jest dezynfekcja konstrukcji. Na rusztowaniu w wyniku realizowanych prac znajduje się dużo czynników chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie ludzkie oraz przyrody znajdującej się dookoła. Przykładem mogą tutaj być wszelkiego rodzaju farby, czy rozpuszczalniki które mogą zostać na konstrukcji po zrealizowanych pracach. W wyniku padania promieni słonecznych na te substancje mogą wytwarzać się niebezpieczne opary, które mogą przyczynić się do pogorszenia samopoczucia bądź stanu zdrowia pracowników. W związku z tym stosuje się rozwiązania pośrednie, które zapobiegają tego typu sytuacjom. W tym celu wszystkie elementy wykorzystane na budowie są poddawane dezynfekcji w specjalnych środkach chemicznych, które mają za zadanie usunięcie wszelkich zbędnych substancji z powierzchni konstrukcji.

Praktyka ta jest powszechnie stosowana we wszelkiego rodzaju firmach budowlanych oraz remontowych, które wykorzystują wielokrotnie własne elementy konstrukcyjne. Takie podejście zapewnia właściwą ochronę pracowników, którzy znajdują się przez dłuższy czas na rusztowaniu. Dezynfekcja konstrukcji poprawia bezpieczeństwo osób przebywających na niej oraz przyczynia się do prawidłowej jej konserwacji. Przeważnie podczas realizacji czynności mających na celu dezynfekcję powierzchni oceniany jest stan wszystkich elementów oraz w razie potrzeby podejmowane są czynności serwisowe oraz konserwacyjne.