Proces powstawania profili aluminiowych

 

Wytłaczanie aluminium to uniwersalny proces kształtowania metalu, w którym maszyna prowadzi aluminium przez ukształtowany otwór w matrycy. W wyniku tego procesu powstaje wydłużony kawałek aluminium uformowany w kształt matrycy. Proces wytłaczania pozwala na tworzenie szerokiej gamy skomplikowanych, niestandardowych kształtów metalowych.

Proces produkcji profili aluminiowych jest wieloetapowy

profile aluminiowe narożneWytłaczanie jest procesem wieloetapowym. Po zakończeniu projektowania pożądanego kształtu części, można rozpocząć produkcję. Jest to konieczne, aby mieć solidne zrozumienie dokładnych wymagań dla części, jak zamierzona funkcja, wygląd i środowisko produktu, które będzie określać, który stop jest używany do jego tworzenia. Różne stopy aluminium oferują charakterystyczne cechy i korzyści, dlatego też niektóre stopy będą lepiej dopasowane niż inne do konkretnych zastosowań. Po wybraniu stopu i projektu, matryca jest produkowana w wymaganym kształcie, jak również wszelkie inne narzędzia wymagane dla prasy do wykonania nowej części. Aby rozpocząć faktyczne wytłaczanie, kęs – nieukształtowany pręt aluminiowy – poddaje się obróbce cieplnej, aby zmiękczyć metal i uczynić go bardziej elastycznym. Temperatura tej obróbki cieplnej jest zazwyczaj między 800 °C i 925 °C. Zmiękczony kęs jest następnie umieszczany w prasie hydraulicznej, gdzie smar jest stosowany do kęsów, aby zapobiec ich przyklejaniu się do siebie. (Taran jest ramieniem prasy, która popycha kęs przez maszynę.) Ciśnienie stopniowo popycha kęs, dopóki nie przeciska się przez matrycę, wyłaniając się z drugiej strony w pożądanym kształcie. Gdy wytłaczany metal osiągnie pożądaną długość, matryca jest cięta piłą profilową lub nożycami, a nadmiar materiału jest poddawany recyklingowi. Po schłodzeniu wytłaczanego aluminium metalicznego, maszyna do rozciągania jest używana do prostowania i zwiększania twardości i wytrzymałości metalu. Po zakończeniu etapu rozciągania, wytłok jest cięty na mniejsze odcinki w celu uformowania poszczególnych części, z których powstają m. in. profile aluminiowe narożne. Części te są następnie poddawane procesowi „starzenia się”, który przyspiesza proces formowania przy kontrolowanych temperaturach w celu zwiększenia twardości i trwałości metalu.

Inne zabiegi mogą być następnie zastosowane do wytłaczanych części aluminiowych, aby nadać im pewne właściwości lub możliwości działania, zanim zostaną wysłane do pakowania i wysyłki. W procesie wytłaczania aluminium można zastosować kilka stopów aluminium, takich jak seria 1000, seria 6000 i seria 7000 – każdy z nich oferuje różne jakości, które czynią je idealnymi do konkretnych zastosowań.