Produkcje filmowe – od planowania do montażu

Jak wszyscy wiemy, sztuka filmowa nie jest łatwym rzemiosłem. Końcowy efekt, który widzimy w telewizji, w kinie czy w Internecie, nawet jeśli trwa 30 sekund, poprzedzają go nawet miesiące przygotowań i żmudnej pracy wielu osób. Jak tak naprawdę przebiega proces produkowania filmu i z jakich najważniejszych etapów się składa? Otóż produkcje filmowe rozpoczyna się oczywiście od procesu planowania, zależnie od tego jak duże jest przedsięwzięcie, tak długo trwają przygotowania. Bez tego etapu nie można przejść do następnych, gdzie zaczyna się prawdziwa praca. Na początku, twórcy biorą pod uwagę takie rzeczy jak: budżet, długość klipu i przewidują czas realizacji.

Więcej o produkcjach filmowych

produkcje filmoweW momencie, gdy cały proces jest dokładnie zaplanowany, nie tylko długość i odbiorcy, trzeba oczywiście pomyśleć dokładnie nad koncepcją filmu lub spotu, zależnie od tego czego dana produkcja ma dotyczyć. Koncepcja to wybranie niejako motywu, pleneru, ustala się gdzie będzie dziać się akcja, czego będzie dotyczyć, jaką historię ma opowiadać. Gdy mamy gotową koncepcję trzeba w wielu przypadkach dostosować się do klienta, to znaczy uzgodnić z nim wspólną wizję, zmienić pewne rzeczy by dopasować się do docelowej grupy odbiorców lub okoliczności, w których dana produkcja zostanie wyświetlana. Następnie oczywiście bierze się pod uwagę dwie ważne rzeczy, czyli światło i dźwięk. Produkcje filmowe nie mogą bez tego istnieć. Oglądając filmy czy spoty reklamowe, często nie zdajemy sobie sprawy jak ważne jest światło w filmie, uznajemy to za coś oczywistego, podczas gdy oświetleniowiec ciężko pracuje nad oczekiwanym efektem. Dźwięk także jest niezwykle ważny, można nagrywać go bezpośrednio na planie lub też dogrywać później dźwięk lektora. Takie rzeczy również trzeba przemyśleć dokładanie wcześniej. Warto również od razu myśleć nad podkładem muzycznym, by pasował on do tempa rozgrywanej się akcji. Gdy mamy już opanowane te elementy, zostaje oczywiście montaż dźwięku, który nie jest wcale łatwiejszy od montażu filmu. Na sam koniec zostaje nam oczywiście sam montaż filmu, czyli sklecenie wszystkiego w jedną całość.

Nie zdajemy sobie sprawy jak czasochłonna i żmudna jest praca przy produkcji filmów. Oglądając je uznajemy to za coś oczywistego, nie widząc ogromu problemów i poprawek stojących za każdą klatką filmową. Produkcje filmowe są jednak niezwykle ważne dla naszej kultury i rozrywki, bez których świat nie byłby taki sam. Twórcy również odczuwają ogromną satysfakcję widząc efekty swojej pracy.