Przeglądy serwisowe a przeglądy techniczne

Wielu kierowców często zastanawia się nad tym, jaki przegląd ma zrobić w swoim samochodzie. Wszak przeglądy wyróżniamy przecież serwisowe, gwarancyjne i techniczne. Każdy z tych przeglądów oznacza coś innego, więc warto te pojęcia dokładnie wyjaśnić. Dla nowych samochodów wykonuje się przeglądy gwarancyjne a dla starszych najczęściej serwisowe. Dla wszystkich natomiast można wykonać przegląd techniczny. Wynik tego ostatniego wpisywany jest do dowodu rejestracyjnego. Bez tego przeglądu nie możemy poruszać się po drodze samochodem.

Każdy rodzaj przeglądu jest istotny

przegląd samochodu łódźBez względu na rodzaj przeglądu, jaki wykonamy, ma to znaczenie dla samochodu i nas samych jako kierowców. Zacznijmy od przeglądu gwarancyjnego. Jak sama nazwa wskazuje dotyczy on samochodów, które są jeszcze na gwarancji. Taki przegląd wykonuje się w samochodach od nowości do końca okresu gwarancyjnego. Wykonanie tego przeglądu jest warunkiem przedłużenia gwarancji na kolejny rok. Innym rodzajem przeglądu jest przegląd serwisowy. Taki przegląd samochodu Łódź wykonujemy zawsze wówczas, kiedy we własnym zakresie chcemy sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu. Możemy podjechać na taki przegląd do najbliższej stacji diagnostycznej albo do warsztatu samochodowego. Taki przegląd warto wykonać na przykład przed wyjazdem w dalszą trasę. Powyższe przeglądy nie mają jednak wpływu na dopuszczenie naszego pojazdu do poruszania się po drogach. Wpływ na to ma przegląd techniczny, czyli ten, którego wynik wpisywany jest do dowodu rejestracyjnego. Jeśli mamy nowy samochód to taki przegląd mamy od nowości na trzy lata. W starszych samochodach taki przegląd wykonuje się raz na rok. Trzeba pamiętać o dacie kolejnego przeglądu, gdyż jazda samochodem bez aktualnego przeglądu jest zabroniona i surowo karana. Z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania samochodu oraz bezpieczeństwa osób nim podróżujących istotny jest każdy z powyższych przeglądów. Dla każdego kierowcy priorytetem powinno być bezpieczeństwo, a co za tym idzie dobry stan techniczny samochodu, którym się jeździ.

Przeglądy serwisowe, gwarancyjne czy techniczne pozwalają wychwycić nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem samochodu. Przy przeglądach gwarancyjnych zdarzają się one najrzadziej, bo te przeglądy wykonywane są najczęściej dla nowych samochodów. Przegląd serwisowy najlepiej wykonać na własne życzenie wówczas, kiedy mamy w planach dalszą podróż swoim samochodem. Natomiast na przegląd techniczny musimy wybrać się zawsze wtedy, kiedy poprzedni kończy swoją ważność.