Rębaki do drewna

Przemysł drzewny jako bardzo ważna gałąź gospodarki jest zaopatrywany w ogromną ilość specjalistycznego sprzętu do przerobu drewna. Wśród urządzeń dostarczanych do branży drzewnej występują bardzo skomplikowane maszyny oparte na układach cyfrowych oraz prostsze o nie mniejszym znaczeniu. Głównym celem gospodarki zasobami drzewnymi jest oszczędność materiałowa dlatego też rośnie zapotrzebowanie na rębaki zdolne do szybkiego przetwarzania odpadów drzewnych.

Podział i budowa rębaków

wytrzymały rębak tarczowyRębaki to urządzenia, które wprowadzono do użytku już kilkadziesiąt lat temu i jak wszystkie maszyny, na które jest zapotrzebowanie ulegają stałej ewolucji poprzez stosowanie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych. Przede wszystkim w pracach nad rębakami skupiono się na poprawie bezpieczeństwa pracy, polepszeniu wydajności oraz wprowadzeniu wielofunkcyjności. Obecnie nowoczesny, wytrzymały rębak tarczowy lub bębnowy zawiera moduły cyfrowe umożliwiające bardzo łatwe sterowanie nastawami wielkości uzyskiwanej frakcji. Można również ustawić pracę rębaka w zależności od przetwarzanego drewna. Rębaki możemy podzielić biorąc za kryterium rodzaj napędu. Rozróżniamy więc rębaki do drewna z napędem silnikami elektrycznymi, silnikami spalinowymi oraz wałem odbioru mocy z ciągnika. Kolejną bardzo ważną linią podziału rębaków jest zastosowany mechanizm tnący. Jak już wspomniano wyróżniamy rębaki tarczowe i bębnowe co w skrócie oznacza, że noże tnące są umieszczone na tarczach lub bębnach. Noże są wykonane z bardzo wytrzymałej stali narzędziowej. Na tarczach lub bębnach umieszcza się ich po dwa lub więcej oraz jeden przeciw nóż. Można dokonać również innych podziałów jak chociażby z przeznaczeniem dla użytkowników profesjonalnych i domowych czy ze względu na różnorodne parametry robocze. Mimo wskazanych różnic wszystkie rębaki posiadają bardzo podobną budowę opartą na kilku podstawowych częściach. Jest to lej lub kanał podawczy, mechanizm tnący będący sercem urządzenia, wentylator usuwający zrębki z komory oraz ramię lub kanał wyrzutowy. Nieodzownym elementem każdej konstrukcji jest również napęd. Nowoczesne rębaki są bardzo dobrze wyposażone w mechanizmy pomocnicze jak chociażby wałki wprowadzające lub stoły podawcze.

Bardzo istotnym trendem w produkcji nowoczesnych rębaków jest zapewnienie im mobilności. Dlatego też w przypadku rębaków spalinowych są one umieszczane na ramach i podwoziach kołowych. Kategoria rębaków stricte mobilnych są urządzenia współpracujące z ciągnikiem. Mobilność powala na wykonywanie pracy bezpośrednio w terenie co daje ogromne oszczędności czasu i ponoszonych kosztów finansowych.