Regenerowanie filtra ograniczającego emisję spalin

Normy unijne stają się coraz bardziej restrykcyjne. Dotyczą one wielu dziedzin. Jedną z nich jest motoryzacja. Jedną z ważniejszych norm, którą producenci pojazdów z napędem spalinowym muszą przestrzegać, jest norma dotycząca emisji spalin. Właśnie dlatego większość producentów montuje w wydechach swoich samochodów specjalne filtry. Filtry te skutecznie ograniczają wydobywanie się spalin do atmosfery. Niestety te filtry są dość drogie, a dość szybko się zużywają, więc co jakiś czas musimy poddać taki filtr regeneracji.

Profesjonalny proces regeneracyjny

profesjonalna regeneracja filtrów dpfKwota jaką musielibyśmy poświęcić na kupno i wymianę filtra dpf oscyluje wokół kilku tysięcy złotych. Jest to bardzo kosztowna naprawa, dlatego wielu kierowców jej nie robi, nawet jeśli filtr dpf już dawno powinien być wymieniony. Często widzimy na ulicach samochody z których wydobywa się duża ilość spalin. Jeśli nie zadbamy o to, aby filtr dpf był w dobrej kondycji, to może zostać nam zabrany dowód rejestracyjny. Na szczęście nie w każdym przypadku musimy wymieniać filtr na nowy. W większości przypadków profesjonalna regeneracja filtrów dpf załatwia całą sprawę. Filtr po takiej regeneracji funkcjonuje tak jakby był całkowicie nowy, a taka regeneracja kosztuje dużo mniej, niż zakup nowego filtra dp. Proces regeneracyjny nie jest zbyt skomplikowany, jednak nie możemy tego zrobić samodzielnie, ponieważ potrzebujemy do tego specjalistycznych urządzeń. Podczas takiej regeneracji obudowa filtra nie jest rozcinana, a filtr nadal pozostaje w swoim miejscu. Filtr jest wielokrotnie przepłukiwany wodą o odpowiedniej temperaturze, aż do momentu gdy wszystkie zabrudzenia zostaną usunięte. W przypadku gdy filtr jest bardzo zabrudzony, to do wody dodawane są różnego rodzaju substancje chemiczne, które lepiej czyszczą filtr, ale nie naruszają jego struktury. Czas potrzebny na przeprowadzenie profesjonalnej regeneracji filtra dpf jest zależny przede wszystkim od tego jak bardzo taki filtr jest zanieczyszczony. Im więcej zanieczyszczeń, tym potrzebujemy więcej czasu.

Koszt przeprowadzenia takiej regeneracji w profesjonalnym warsztacie kosztuje poniżej tysiąca złotych, a wymiana go na nowy to kwota kilkukrotnie wyższa. Łatwo zauważyć co nam się bardziej opłaca, zwłaszcza że filtr po dobrze przeprowadzonej regeneracji działa tak jak w momencie gdy był nowy. W znalezieniu odpowiedniego miejsca, do którego oddamy swój filtr dpf może nam pomóc internet. Bez większych problemów znajdziemy conajmniej kilka warsztatów godnych uwagi.