Roboty budowlane przy wykorzystaniu elementów betonowych

Beton jest rozpowszechniony w budownictwie od wielu już lat. W dawnych czasach przed wynalezieniem cementu także stosowano zaprawy, tylko wykonane z innego rodzaju spoiwa. Pomimo tego, że to było już dawno temu, to idea wciąż pozostaje bez zmian i wykonuje się ją tak samo dzisiaj, tylko, że z wykorzystaniem cementu. Prace na budowie gdzie występują elementy betonowe kwalifikowane są jednak jako te ciężkie. Głównie ze względu na konieczność użycia w nich specjalistycznego sprzętu.

Do prac z betonem potrzeba solidnych tarcz do cięcia

solidne tarcze do cięcia betonuStwardniały beton to bardzo twardy materiał, który na dodatek jest bardzo ciężki. Średnia waga elementu wykonanego z betonu to około dwie i trzy dziesiąte tony na metr sześcienny. W przypadku natomiast żelbetu, czyli betonu zbrojonego dodatkowo stalą, jest to już dwie i pięć dziesiątych tony na metr sześcienny. Jak widzimy, elementy betonowe są dość ciężkie, dlatego wszelkie próby ich transportu i obróbki wymagają odpowiedniego sprzętu. Wiem, że beton najczęściej formuje się na budowie, jednak wiele elementów produkuje się jeszcze w fabrykach i jako gotowe przywozi ma miejsce montażu. W takim przypadku w wielu miejscach coś trzeba dociąć i skrócić, aby pasowało do ogólnej konstrukcji. Do przenoszenia betonowych elementów używa się zazwyczaj ciężkich maszyn budowlanych, w tym także i dźwigów. Aby jednak uformować niektóre elementy potrzebne są już piły wyposażone w solidne tarcze do cięcia betonu, za pomocą których ucina się nadmiarowe elementy. Na przykład betonowe nadproża wymagają często ucięcia paru centymetrów, przez które nie mieszczą się w otworze. Nie zawsze też można się w stu procentach zrozumieć z wytwórniami betonu, które mogą niekiedy nie wykonać jakiegoś wymiaru precyzyjnie. Tutaj także przyda się piła. Wiele elementów betonowych jest także używanych jako podłoże, na przykład kostka betonowa układana na chodnikach i krawężniki. Są to bardzo ciężkie elementy wibroprasowane, które także należy na miejscu dociąć, aby pasowały w ciąg chodnikowy. Tutaj także przydadzą się piły.

Tarcze wykorzystywane do cięcia betonu nie są takie same jak te, którymi tnie się metale. Muszą być wykonane z twardego materiału, któremu nie oprze się twardy beton wykonany z wytrzymałego kruszywa. Najczęściej są to tarcze diamentowe wyprofilowane w taki sposób, aby same się schładzały. Służą do tego specjalne nacięcia na tarczy. Są to bardzo podobne tarcze do tych, które są stosowane do cięcia ceramiki, ponieważ tam również występuje dość trudny w obróbce i twardy materiał.