Rośliny w betonie

Projektanci domów i innych obiektów jako pierwsi sięgnęli po beton architektoniczny. Wzięli pod uwagę jego szczególne właściwości plastyczne i wytrzymałościowe. Użycie betonu w budownictwie spowodowało rozwój „betonowego trendu”, który szerokim strumieniem wpłynął na design przedmiotów użytkowych. Z betonu architektonicznego można wykonać praktycznie wszystko, co mieści się w kategorii wykończenie wnętrz. Dopełnieniem w budowaniu świata z betonu jest produkcja donic. Donice z betonu architektonicznego świetnie wpisują się w obecny nurt. Stanowią wyposażenie wnętrz oraz tworzą małą zabudowę parków, skwerów i innych przestrzeni.

Roślina w betonowej donicy 

donice z betonu architektonicznegoOd dawna jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych donic glinianych, ceramicznych, drewnianych, czy plastikowych. Alternatywą dla tych materiałów w produkcji donic jest beton architektoniczny. Jego zalety i właściwości zostały sprawdzone w budownictwie i z powodzeniem przeniesione na produkcję donic. Z betonu architektonicznego powstają donice o różnych wielkościach i kształtach. Można je ustawiać pojedynczo lub w grupach by oddzielić jakąś przestrzeń. Podobnie jak elementy używane w budownictwie tak i beton do donic może być barwiony na kolory przy użyciu kruszyw i pigmentów. Produkcja nowych mieszanek do produkcji betonu wyodrębniła nawet nurt, który zakłada produkcję betony bardziej przyjaznego roślinom. Stosuje się tu spoiwa z większa zawartością magnezu i fosforu. W celu tworzenia sprzyjającego środowiska dla roślin są donice impregnowane środkiem hydrofobowym, który odpycha wodę. Zapewnia to większą ilość wody dla roślin, a równocześnie zwiększa trwałość samej donicy gdyż nie nasiąka wodą. Nowa technologia GRC pozwoliła na uzyskanie betonu architektonicznego szczególnie lekkiego i wytrzymałego oraz jeszcze bardziej plastycznego. Dzięki tej technologii donice z betonu architektonicznego mogą być lekkie i jeszcze bardziej wkraczać do wnętrz domów, biur, budynków użyteczności publicznej. W większości przypadków donic produkowane są ręcznie, co jeszcze bardziej wzbogaca je o walor niepowtarzalności.

Obecna moda na beton w domu wyzwoliła w ludziach swoista betonomanię. Wiele osób zdecydowało się na samodzielne próby ujarzmienia masy betonowej. Ludzie samodzielnie wytwarzają małe i duże donice. Dokonują dzięki betonowi prawdziwych rewolucji na swoich tarasach, balkonach. We wnętrzach i ogrodach. Beton świetnie współgra z zielenią przez co można tworzyć przy użyciu donic z betonu niepowtarzalne przestrzenie. Pasuje dzięki swojej fakturze do każdego wnętrza