Różne metodologie pracy w IT

Branża IT przeżywa ostatnimi czasy ogromny rozwój, co wiąże się z powstawaniem coraz to nowych idei i pomysłów, które mają za zadanie wspomóc pracujących w tym sektorze specjalistów w realizowaniu ich codziennych zadań w jak najbardziej wydajny sposób. Pracodawcy nieustannie organizują szkolenia z różnych metodyk pracy, które mają dostarczyć nowej wiedzy ich podwładnym, a także zwiększyć efektywność całej firmy. Wśród najpopularniejszych szkoleń ostatnimi czasy są metodologie zwinne, czyli Agile – takie jak chociażby Scrum. Odznaczają się one wysoką skutecznością i zdobywają coraz więcej zwolenników.

Praca w systemie Scrum

metodologia scrumJak wygląda praca przy projekcie z zastosowaniem metodyki Scrum? Na czym ona w ogóle polega? Czym jest? Te pytania stawia z pewnością ktoś, kto o Scrum nigdy wcześniej nie słyszał. Czas najwyższy nadrobić powstałe zaległości. Metodologia Scrum, to jedna z metodyk powstałych na skutek manifestu Agile. Jest to gałąź programowania zwinnego, która ma za zadanie zwiększyć wydajność pracy zespołowej przy projekcie programistycznym. Głównym założeniem jest tutaj praca w małym zespole, który pracuje w niedługich etapach projektowych. Najczęściej jest to okres jednego miesiąca. Każdy etap trwa miesiąc, a pod koniec każdego etapu musi powstać oprogramowanie gotowe do użytku – wraz z upływem etapów wprowadza się coraz to nowsze udoskonalenia i usprawnienia, eliminuje ewentualne błędy oraz na bieżąco kontaktuje się z klientem, w celu ustalenia jego wymagań i ich ewolucji. Wiadomo przecież, że w trakcie trwania projektu mogą powstać nowe pomysły i oczekiwania, które również trzeba będzie wprowadzić w życie. Taka elastyczna forma współpracy spotyka się z wielką aprobatą klientów, którzy na początku projektu zazwyczaj mają dopiero pewien zarys, a ich oczekiwania precyzują się dopiero z upływem czasu i możliwością obserwacji pracy nad produktem. Dzięki temu, że od początku pracuje się nad funkcjonalnością oprogramowania, oszczędza się na czasie, ponieważ nie ma miejsca na produkcję pustych formuł, które nie działają. 

Scrum jest jedną z najpopularniejszych odmian programowania w systemie Agile. Programowanie zwinne jest nazwą, która idealnie tu pasuje i odzwierciedla charakter pracy, jaka jest wykonywana przy realizacji każdego projektu. Dzięki elastyczności jest też dużo miejsca na potencjał inwencji twórczej, udoskonaleń i usprawnień, które można wprowadzić na każdym etapie pracy. To gwarantuje zadowolenie klienta, a także samych wykonawców, którzy mogą być dumni ze swojej pracy.