Smycze dla dużych psów – jak wybrać?

W trakcie spaceru ze swoim psem w parku, na plaży czy też w jakimkolwiek innym miejscu, można zauważyć, że właściciele psów używają różnych rodzajów smyczy. Można zatem zaczęć się zastanawiać, jaka smycz będzie najbardziej odpowiednia dla konkretnego psa. Wszystkie smycze mają tę samą podstawową funkcję – zapewniają psu bezpieczeństwo i kontrolę w przestrzeni zewnętrznej i publicznej. Ale każdy pies jest inny, a temperament i potrzeby szkoleniowe określą najlepszy rodzaj smyczy dla konkretnego zwierzęcia.

Najlepsze smycze dla dużych psów

smycz dla dużego psaPo pierwsze – różne smycze są odpowiednie do różnych czynności. Aby wybrać najlepszą smycz dla psa, należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie, najlepszą długość i szerokość oraz materiał. Chociaż zastosowanie smyczy dla psa może wydawać się oczywiste, istnieje wiele korzyści, które niekoniecznie są brane pod uwagę. Smycze dla psów zapewniają wydajny i prosty sposób kontrolowania psa podczas treningu czy spaceru, zapobiegają możliwości zawędrowania psa w miejsca, gdzie nie mogą przebywać, pozwalają uniknąć ścigania i straszenia innych zwierząt i dzieci lub osób z psimi fobiami. Smycz dla dużego psa może wystąpić w kilku formach. Najbardziej popularna jest smycz standardowa, czyli solidny lub pleciony kawałek materiału o konkretnej długości. Dostępne są również standardowe smycze z materiału odblaskowego, który jest idealny dla właścicieli psów, którzy chodzą na spacery nocą lub wczesnym rankiem. Kolejną formą smyczy cieszącą się popularnością jest smycz wysuwana. Jest to model kontrowersyjny, ponieważ pomimo tego, iż wielu właścicieli psów lubi ten typ, to eksperci przestrzegają przed jej używaniem z powodu ograniczonej kontroli nad psem. Używanie tego typu smyczy wiąże się również z kilkoma potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak uszkodzenie skóry dłoni, jeśli złapie się smycz, gdy pies będzie próbował uciec. Regulowane smycze mogą być najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą elastyczności wysuwanych i zarazem kontroli standardowych smyczy. Te smycze mogą mieć różną długość, w zależności od ilości pętli czy klipsów na całej ich długości. Regulowana smycz jest świetną opcją dla właścicieli chcących szkolić swojego psa. Opcja skracania smyczy podczas treningu i wydłużania w trakcie spacerów może zapewnić to, co najlepsze w obu poprzednio wspomnianych typach.

Chociaż szerokość może nie być pierwszą rzeczą, o której się myśli, zastanawiając się, jaki rodzaj smyczy kupić, jest to czynnik decydujący o wyborze tej odpowiedniej. Jeśli pies lubi wszystko gryźć lub bardzo mocno ciągnie podczas spacerów, należy wybrać grubszą smycz. Dobra szerokość zapewni większą siłę i zapobiegnie pęknięciu smyczy, jeśli pies pociągnie. Małe psy lub młode szczenięta będą potrzebowały cieńszej smyczy, ponieważ są one lżejsze i mniej restrykcyjne. W przypadku szczeniaka może być konieczne późniejsze ulepszenie do grubszej smyczy, w zależności od rasy i temperamentu.