Smyczki dominują w orkiestrze

Instrumenty muzyczne pozwalają poszerzyć i wzbogacić muzyczny przekaz w stosunku do przekazu głosowego, który ogranicza się do jednego instrumentu, jakim są struny głosowe. Najpełniejszy obraz i odsłuch instrumentarium muzycznego oddaje wielka orkiestra symfoniczna. Takimi orkiestrami może się poszczycić większość ambitnych miast i każda stolica. W skład orkiestry symfonicznej wchodzą różnego typu instrumenty, zarówno pod względem wyglądu i materiału, z którego zostały wykonane, jak i pod względem sposobu wydobywania dzwięków.

Instrumenty występujące w orkiestrze symfonicznej 

instrumenty strunowe smyczkoweTrzonem orkiestry są skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy czyli instrumenty strunowe smyczkowe. Każdy z tych instrumentów posiada kilka strun, a dźwięk wydobywany jest z nich za pomocą smyka. Druga liczna grupa instrumentów orkiestrowych, to instrumenty dęte, które są blaszane lub drewniane, a ponadto różnicuje je sposób dęcia, czyli napełniania powietrzem, aby uzyskać efekt dźwiękowy. Całości dopełniają instrumenty perkusyjne i ewentualnie szarpane, jak np. harfa. Nie ma stałej liczby określającej ilość instrumentów występujących w orkiestrze symfonicznej. Liczba ta oscyluje wokół 100, ale są i takie utwory, których wykonanie, zgodne z intencją kompozytora, wymaga 160 instrumentów. Skomplikowana budowa instrumentów oraz złożony, a zarazem delikatny materiał , z którego są wykonywane, stawiają bardzo wysokie wymagania osobom, które je robią. Można ich nazwać rzemieślnikami o bardzo wszechstronnej oraz  dogłębnej wiedzy i nadzwyczajnych umiejętnościach. Budowa instrumentów, szczególnie smyczkowych, to proces długotrwały, wymagający oprócz umiejętności i talentu, dużo cierpliwości. Wybitni lutnicy okryli się równie wielką sławą, jak wirtuozi, którzy na tych dziełach sztuki wyczarowywali najpiękniejszą muzykę. Aby zbudować doskonałe skrzypce, czy wiolonczelę trzeba dobrać odpowiednie drewno i poddać je procesowi, po którym będzie można je zginać, naprężać i usztywniać, bez obawy odkształcenia. Równie istotną czynnością jest napinanie strun, a następnie strojenie. Ręcznie wykonane skrzypce osiągają zawrotne ceny i są w posiadaniu kilku wybitnych muzyków.

Instrumenty te są również wykonywane fabrycznie. Korzystają z nich szeregowi instrumentaliści i można się w nie zaopatrzyć w sklepach ze sprzętem muzycznym. Oczywiście sklepy te dysponują wszystkimi instrumentami muzycznymi w wykonaniu fabrycznym. Oprócz sklepów tradycyjnych, akcesoria muzyczne są również do kupienia przez internet.