Sposób na poranione sutki

Ciąża trwa dziewięć miesięcy i jest to czas, w którym kobiece ciało i psychika przygotowują się na przyjście na świat nowego istnienia. Od około szesnastego tygodnia ciąży z kobiecych piersi zaczyna się wydobywać siara, czyli pierwsze mleko, które powinno dziecko przyswoić zaraz po urodzeniu. Po około dwóch  trzech dobach po porodzie rusza produkcja mleka pełną parą i też w tym czasie kobiety skarżą się na obolałe i nabrzmiałe piersi, z których często wyciska pokarm. Jest to zupełnie normalne, a sytuacja unormuje się w ciągu paru tygodni. 

Skutki uboczne karmienia piersią 

poranione sutki karmienieMacierzyństwo to piękne chwile dla każdej kobiety, która pragnie mieć dzieci. Wizja karmienia, przewijania i pielęgnacji noworodka wywołuje u kobiet same pozytywne doznania. Na początku drogi bycia mamą nie jest łatwe, bo wiąże się z nieprzespanymi nocami, bolącymi piersiami od nadmiaru pokarmu i częstym uspokajaniem płaczącego dziecka. Jeżeli pojawiają się poranione sutki karmienie staje się nieprzyjemnym doznaniem dla mamy. Noworodek nie umie właściwie ssać piersi dlatego trzeba mu w tym pomóc i nakierować go jak ma chwytać brodawkę. Aby dziecko się mogło najeść i nie raniło delikatnej skory brodawki, musi ono w trakcie karmienia mieć w buzi brodawkę z całą otoczką, a brodę powinno mieć lekko pochyloną w dół. Takie ułożenie umożliwia właściwe odciąganie pokarmu i nie podrażnianie sutków mamy. Niektóre kobiety od samego początku nie chcą karmić piersią i decydują się na mleko z proszku. Jest ono zdecydowanie gorszej jakości, ale posiada niezbędne, podstawowe witaminy, których potrzebuje noworodek. Porcję proszku rozpuszcza się w wodzie i po podgrzaniu go do odpowiedniej temperatury daje dziecku z butelki że smoczkiem. Dla dziecka takie karmienie jest znacznie bardziej wygodne, ponieważ łatwiej mu ssać że smoczka niż z sutka. Takie rozwiązanie jest wygodne, bo kobieta może wrócić do pracy bez obawy o to jak będzie karmić dziecko, ponieważ w każdej chwili może to zrobić za nią ojciec. 

W dzisiejszych czasach nie ma presji na karmienie piersią i kobiety świadomie dokonują wyboru w jaki sposób chcą to robić. Poranione sutki, krwawiące brodawki i bolące piersi odstraszają cześć kobiet od naturalnego karmienia, dlatego decydują się na butelkę. Lekarze mają jednoznaczne stanowisko w tej kwestii i zawsze zachęcają matki do karmienia piersią, bo to przynosi dziecku same korzyści i chroni go w przyszłości przed wieloma chorobami. Ciąża, poród i połóg, to trudny czas dla każdej kobiety, ale z odpowiednim wsparciem, staje się on dużo lżejszy.