Stroje ludowe w Polsce

Polska to piękny kraj, który cechuje się wieloma tradycjami, bogactwem kulturowym oraz głęboką i nie zawsze przyjemną historią. Jednym z elementów naszego  dziedzictwa kulturowego są piękne stroje pochodzące z poszczególnych rejonów naszego państwa. To bardzo ciekawy i inspirujący fragment naszej historii, z którym powinniśmy się zapoznać choćby z ciekawości. Dzięki temu będziemy wiedzieć więcej o pięknej tradycji zakładania strojów regionalnych, które niestety obecnie zakłada się na wielkie święta państwowe i kościelne.

Cudowne stroje z poszczególnych regionów

strój ludowyJeśli zastanawiamy się nad tym czy warto zgłębiać historię naszego państwa to odpowiedź jest twierdząca. Oczywiście, nie musimy od razu zabierać się za ciężkie fragmenty historyczne, ponieważ niektórych mogą one zniechęcić. Warto rozpocząć poszerzanie swojej wiedzy tematem jakim jest strój ludowy. Obecnie w Polsce tego typu stroje zakładane są na święta państwowe i kościelne, jednak ciągle są obecne w naszej kulturze. Mamy wiele regionów, które warto poznać jak barwny strój łowicki, w którym głównie dostrzeżemy kolor czerwony i zielony, a także to, iż kobiety przywdziewają na siebie wiele motywów kwietnych. Z kolei strój podhalański jest bardzo stonowany, ponieważ zawiera w sobie ogrom bieli i błękitu. W dalszym ciągu w damskim stroju królują kwiaty, jednak pojedyncze elementy kwietne znajdziemy także u mężczyzny. Intrygujący jest również strój bytomski, w którym kobieta nosi długą do ziemi spódnicę zdobioną w kwiaty. Na głowie spory wianek ze sztucznych kwiatów. Panowie są przy nich ubrani bardzo skromnie, aby nie odciągać uwagi od zjawiskowo wyglądających kobiet. Drugim, jeszcze bardziej wystawnym strojem jest strój żywiecki. Tutaj nawet panowie wyglądają bogato, gdyż noszą długie złote pasy, żupany i skórzane buty. Z kolei panie są ubrane w róże i biel, a ich spódnica sięga ziemi. Wszystkie elementy wyszywane są złotą nicią, a na plecy zarzucają piękny delikatny szal. Jak możemy zauważyć każdy strój jest inny, a jest ich o wiele więcej. Warto się z nimi zapoznać.

Chcąc poznać historię Polski nie możemy zwrócić uwagę na klasyczne stroje regionalne, które istnieją w naszej kulturze od bardzo dawna. Niestety, w obecnych czasach noszone są rzadko głównie w trakcie wydarzeń państwowych i kościelnych. Mimo to każdy region ma swoje szczególne elementy, które przyciągają wzrok osoby podziwiającej ich kunszt. Warto zapoznać się z różnymi regionami, gdyż zachwycają swoim bogactwem kulturowym i mogą nas zaskoczyć.