Szerokie wykorzystanie automatyki

 

Intensywny rozwój nauki, techniki i technologii zmierza, między innymi, w kierunku całkowitej automatyzacji prac, które do tej pory wykonywane były przez ludzi. Dotyczy to zarówno prostych prac fizycznych, jak i bardziej skomplikowanej obsługi maszyn. Jest to podyktowane sukcesywnemu zmniejszaniu się liczby chętnych do wykonywania takich prac, a z których nie można zrezygnować.

Gdzie znajdziemy automatykę w mieście?

Parking automatycznyNajczęściej z automatyką stykamy się we wszelkiego rodzaju drzwiach, które same otwierają się i zamykają. Takie drzwi znajdują się niemal we wszystkich obiektach użytku publicznego oraz większych sklepach. Drzwi się same otwierają w marketach i galeriach handlowych. Są jednak miejsca, gdzie możliwość wejścia jest ograniczona do osób uprawionych. Najczęściej dotyczy to urzędów państwowych, placówek dyplomatycznych i innych obiektów chronionych. Tutaj automatyczny „otwieracz” musi mieć możliwość rozpoznania osoby uprawnionej. Do tego służą specjalne karty, identyfikatory lub czipy. Na podobnej zasadzie funkcjonuje parking automatyczny. Aby zapora wjazdowa uniosła się i umożliwiła wjazd na teren parkingu trzeba jej również okazać odpowiednią kartę. Są również takie zapory parkingowe, które otwierają się na „widok” pojazdu. Trzeba podjechać jak najbliżej zapory, która sama odczytuje przód samochodu.  Opcja płatnych parkingów automatycznych ma dodatkowo urządzenie wydające bilet na czas parkowania, który trzeba opłacić w specjalnej kasie  – również automatycznej, gdzie zostanie skasowany, a następnie automatyczny czytnik umożliwi wyjazd z płatnego parkingu. Parkingi w domach mieszkalnych, w biurach i urzędach są prawie zawsze parkingami automatycznymi. System parkingowy P+R oparty jest na automatyce. Automatyka coraz bardziej wkracza w sferę usługową, gdzie skutecznie zastępuje człowieka- kasjera, czy poborcę. Pojawiają się samoobsługowe kasy automatyczne w hipermarketach i marketach. Automaty sprzedają bilety komunikacyjne, ale również bilety do kin, filharmonii, czy muzeów. Jak coś oczywistego, traktowane są, funkcjonujące od dawna, automaty sprzedające napoje w butelkach, przegryzki, czy automaty z kawą i innymi napojami gorącymi.

Hitem ostatnich lat są całkowicie zautomatyzowane toalety, które całkowicie wyeliminowały tzw. babcie klozetowe. Automatyka coraz intensywniej wkracza w nasze codzienne życie, zastępując osoby wykonujące proste czynności lub spełniające funkcję kasjera. Popularne bankomaty, to też automatyka, która ułatwia nam życie. Banki poszły o krok dalej i oferują wpłatomaty. Wszystko dla wygody klientów.