Sztukateria elewacyjna – gzymsy zewnętrzne, bonie, listwy

We współczesnej architekturze stawia się nacisk na proste bryły, bez zbędnych zdobień – funkcjonalne i minimalistyczne. Nie brak jednak tradycjonalistów, których zachwycają strojne zdobienia budynków – nie tylko wewnątrz, lecz także na elewacji. W odpowiedzi na ich potrzeby wiele firm stworzyło ozdobne listwy, gzymsy i inne elementy sztukateryjne ze styropianu – by każdy mógł sobie na nie pozwolić.

Gzymsy zewnętrzne – elegancka i praktyczna dekoracja

gzyms zewnętrznySztukateria styropianowa to rozwiązanie proste, niedrogie i skuteczne. Jest elementem architektury ozdobnej, stosowanej już od czasów antycznych. Pierwotnie wykonywana była z ciężkich piaskowców oraz innych materiałów. Współczesna sztukateria styropianowa jest lekka, nie obciąża konstrukcji i wygląda zupełnie jak kamienne pierwowzory. Listwy, bonie, a także gzymsy produkowane są z wysokiej jakości materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne. Zdobiona sztukaterią elewacja zyskuje niepowtarzalny i bardzo elegancki charakter. W zależności od preferencji inwestora sztukateria może być gładka lub zdobiona ornamentem. Przeglądając oferty producentów sztukaterii, nie sposób przegapić elementu, jakim jest gzyms zewnętrzny. Stosowany może być do obudowy stolarki okiennej i drzwiowej, umieszczany pod parapetem. Odpowiednio zamocowany gzyms może dodatkowo chronić elewację przed spływającą wodą, tym samym nadając im nie tylko estetyczny, lecz także praktyczny charakter. Niebanalną i niezwykle stroją formą, w jakiej spotykana jest sztukateria styropianowa to kolumny. Mogą one stanowić ciekawą i niebanalną formę dekoracji  wejścia, tarasu lub balkonu. Takie rozwiązanie nadaje budynkom dodatkowo elegancki i dostojny charakter. Poza wymienionymi listwami, gzymsami oraz kolumnami na elewacjach budynków można spotkać także bonie dekoracyjne. Nadają estetyczny wygląd i eleganckiego charakteru. Mogą być stosowane zarówno na całej powierzchni elewacji, jak i na poszczególnych jej fragmentach. Stanowią dodatkową ochronę konstrukcji i struktur budynku. Wszystkie elementy sztukaterii mogą być użytkowane przez wiele lat, bez zmiany właściwości i wyglądu.

Sztukateria styropianowa daje nieograniczone możliwości w dekorowaniu elewacji budynków. Rozwiązania te nie są stosowane jedynie w budownictwie prywatnym – liczne bloki, czy kamienice coraz częściej zdobione są strojnymi listwami lub gzymsami. Wykorzystanie sztukaterii na elewacji nie tylko nadaje jej charakterystyczny i oryginalny wygląd, lecz jest także niezwykle praktyczne i funkcjonalne.