Uprawa kukurydzy – nawożenie

Kukurydza kojarzy nam się głównie z popcornem. Na polskich polach często widać rozległe połacie kukurydzy, która ma tutaj dobre warunki klimatyczne do rozwoju. Jednakże aby była ona taka wysoka i obfita, uprawa musi być odpowiednio prowadzona. Stosowanie odpowiednich nawozów do kukurydzy zapewni nie tylko dobre zdrowie rośliny, ale także uzyskamy dzięki temu wysokie plony. Nawożenie kukurydzy powinno być przeprowadzane z zastosowaniem odpowiednich, wysokiej jakości preparatów.

Prawidłowe nawożenie kukurydzy

kompleksowe nawożenie kukurydzy Aby wiedzieć, jakie są odpowiednie – musimy rozpoznać odczyn gleby. W zależności od niego zastosujemy bowiem konkretny nawóz. Dowiemy się, w jakim przypadku konieczne będzie wapnowanie, a w jakim inne rodzaje nawożenia. Kompleksowe nawożenie kukurydzy to bardzo ważna sprawa, ponieważ dzięki niemu stanie się ona bardziej odporna na suszę. Nawet więc gdy przez kilka tygodni nie będzie padało – nie będziemy musieli martwić się o naszą uprawę, ponieważ zupełnie nic się jej nie stanie. Roślina będzie miała wystarczająco dużo wartości odżywczych w glebie, aby zachować zdrowie nawet wówczas, gdy nie ma dostępu do wody. Każda osoba zajmująca się uprawą kukurydzy, powinna jednak wiedzieć, że wapnowania nie łączy się z innymi nawozami – na przykład fosforowymi i azotowymi. Również stosowanie nawozów naturalnych takich jak gnojowica nie może odbyć się od razu. Pomiędzy konkretnymi rodzajami nawożenia musi być przynajmniej miesiąc przerwy. Należy tego przestrzegać, w innym czasie zamiast pomóc roślinom, zaszkodzimy im, ponieważ w glebie znajdzie się mniej składników odżywczych. Warto wiedzieć, że wapnowanie powinno odbywać się wiosną – i to możliwie jak najwcześniej. Najlepiej jest odpowiednio wymieszać z glebą nawóz po zastosowaniu, dzięki temu będzie on równomiernie rozprowadzony. Duże wymagania pokarmowe kukurydzy sprawiają, że fosfor i potas także będą dla niej niezbędne.

Fosfor jest wymagany przede wszystkim w początkowej fazie wzrostu, ponieważ ma wpływ na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego. Również w fazie kwitnienia warto go stosować. Natomiast potas jest niezbędny przez cały czas, ponieważ to on kontroluje gospodarkę wodną rośliny. Efektywne gospodarowanie wodą przekłada się na efektywne przetwarzanie azotu w ziarno. Bez wątpienia nawożenie jest ważne w przypadku kukurydzy. Podsumowując, uprawa kukurydzy nie jest taką prostą sprawą a prawidłowe nawożenie wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego też powinno być przeprowadzane przez doświadczonych rolników, którzy znają się na temacie.