Usuwanie eternitu tylko przez profesjonalistów

Poszycia dachów oraz elewacje budynków wykonane z pomocą eternitu w dalszym ciągu stanowią dużą część polskiego krajobrazu. Na szczęście w 2002 roku ruszył rządowy program, mający na celu pozbycie się szkodliwego eternitu z polskich wsi i miast. W tym celu zostały uruchomione specjalne dotacje dla inwestorów, pokrywające część, lub nawet całość kosztów wykonanych prac. W związku z tym szacuje się, że w niewielkiej gminie około 20 domów rocznie decyduje się na taką inwestycję.

Dlaczego warto pozbyć się eternitu?

dokładny demontaż eternituNa przełomie lat 70 i 80 eternit był materiałem masowo stosowanym w budownictwie. Miał wiele zalet, dlatego tak chętnie używany był jako poszycie dachu oraz elewacje budynków, zarówno jednorodzinnych, jak i wysokich bloków. Jako materiał wytrzymały, a jednocześnie elastyczny, nie sprawiał trudności w montażu. Dzięki ognioodporności zapewniał dobrą ochronę przed pożarem. Ma również dobre właściwości izolacyjne. Jak się niestety okazało, prócz wielu zalet ma jedną poważną wadę. Jest substancją szkodliwą, o bezpośrednim negatywnym wpływie na zdrowie człowieka. Dzieje się tak z powodu azbestu, który jest jednym z głównych składników eternitu. Azbest natomiast to minerał zbudowany z cienkich włókien, które krążąc w powietrzu wdychane są przez człowieka, dostają się do płuc i powodują szereg chorób. Dlatego dokładny demontaż eternitu z budynku jest tak istotny, ponieważ jego mechaniczne uszkodzenia stanowią realne zagrożenie. Jak odbywa się proces usuwania eternitu z budynku? Jest to zadanie przeznaczone dla profesjonalistów i jedynie certyfikowane firmy mogą się tym zająć. Za samodzielne usuwanie tego szkodliwego materiału grozi kara 500 zł, natomiast za nielegalne jego składowanie nawet 20 000 zł. Dokładny demontaż eternitu to przede wszystkim jego właściwe zabezpieczenie przed niebezpieczeństwem pylenia, zarówno podczas zdejmowania go z budynku, jak i transportu do miejsca składowania. Potrzebny do tego jest zarówno profesjonalny sprzęt, jak i wiedza i przeszkolenie do pracy z materiałami szkodliwymi. Eternit usuwa się na mokro, z użyciem specjalnych środków sklejających włókna. Zdemontowane płyty należy szczelnie zapakować, aby nie doszło do pylenia podczas transportu.

Zdemontowany eternit w bezpieczny sposób wywozi się do miejsca składowania odpadów niebezpiecznych. Jest ich kilkadziesiąt w całym kraju i są to jedyne legalne miejsca, w których można pozbyć się eternitu. Wywożenie go do lasu, lub zakopywanie w ogródku jest nielegalne, a przede wszystkim niebezpieczne i zagrażające zdrowiu. A w przypadku kontroli, grozi wysoką grzywną.