Uzdatnianie wody z pomocą stacji

Uzdatnianie wody to proces polegający na oczyszczeniu jej z zanieczyszczeń do tego stopnia aby nadawał się ona do spożycia. Wody gruntowe często mają nadmiar amoniaku, żelaza, manganu. Wodę możemy uzdatniać stosując filtrację, zmiękczanie, napowietrzanie, odżelazianie i odmanganianie. W tym celu często osoby korzystające z wód gruntowych stosują domowe stacje uzdatniania wody. Aby jednak rozpocząć uzdatnianie wody należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Domowe stacje uzdatniania

stacja uzdatniania wodyChcąc uzdatniać samodzielnie wodę powinniśmy poddać ją fizykochemicznej analizie, Znając skład naszej wody, poziom poszczególnych zanieczyszczeń będziemy mogli przystąpić do jej uzdatniania. Widząc jakie normy przekroczyliśmy i o ile będziemy mogli wybrać odpowiedni sposób uzdatniania i urządzenia to tego potrzebne. Stacja uzdatniania wody zagwarantuje nam podstawowe usunięcie przekroczonych parametrów. Jeśli z kolei będziemy chcieli ją rozbudować i ulepszyć należy doposażyć się w zmiękczacz wody, filtry węglowe, system ultrafiltracji czy montowany pod zlewem zestaw filtrów. Zapewni to dodatkowo lepszy smak wody i jej bezpieczeństwo bakteriologiczne. Jeśli mamy już przeprowadzoną analizę wody wyniki badań warto przekazać firmie, która zajmuje się stacjami uzdatniania. Specjaliści pomogą dobrać nam odpowiednie urządzenia oraz sam typ uzdatniania np. metodę filtracji. Możemy z jej pomocą uzdatniać wodę z wodociągów miejskich. Zmiękczać ją, dezynfekować, filtrować mechanicznie. Najczęściej stosowane technologie w domach to filtrowanie mechaniczne. Filtry wyłapują zanieczyszczenia typu rdza, piasek. Wykorzystywane są w pierwszych etap uzdatniania. Z kolei żelazo, mangan czy siarkowodór są usuwane przez filtry odżelaźniająco – odmanganiające. Są one również odpowiedzialne za zmniejszenie mętności i zabarwienia wody. W celu uzdatniania wody niezbędny jest w stacji aspirator. Napowietrza on odpowiednio wodę przed filtracją. Dzięki temu żelazo i mangan utleniają się i wytrącają do odpowiedniej formy, którą jest w stanie wyłapać filtr.

Czysta woda to podstawa nie tylko gospodarstw domowych ale ogólnie życia. Stacje uzdatniające wodę są powszechnie stosowane wielu domach aby wyeliminować kamień czy zapach chloru z wody. Cena stacji to koszt od 1800 do nawet 7000 zł w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody i dodatkowego doposażenia stacji chociażby w lampy UV. I choć wile mówi się o wysokim poziomie czystości wód wodociągowych to i tak wiele osób decyduje się na specjalne filtry we własnych domostwach.