Właściwości płyt HPL

Elewacja pełni bardzo istotną rolę, jeżeli chodzi o funkcjonowanie danego budynku. Nie tylko bowiem pełni rolę estetyczną, ale ma też bardzo ważną rolę ochronną, jeżeli chodzi o fasadę danego obiektu. Dlatego tez obecnie na rynek wprowadzane są coraz bardziej innowacyjne materiały, które wykorzystuje się do pokrycia elewacji.

Zalety płyt elewacyjnych HPL

płyty elewacyjne hpl montażObecnie znacząco zmieniło się podejście do tego, jak i czym pokrywać elewacje różnych budynków. Okazuje się bowiem, że to jaki materiał do pokrycia fasady budynku wybierzemy, będzie miało znaczący wpływ na trwałość danej konstrukcji. Szczególnie ważna jest ochrona zewnętrznych ścian budynków przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z tego właśnie względu, jako materiał do pokrycia elewacji coraz częściej wybierane są płyty elewacyjne hpl montaż tych płyt jest bardzo prosty. Płyty HPL co ciekawe, stosowane są nie tylko w branży budowanej, ale również i w na przykład meblarskiej. Ich właściwości sprawiają jednak, że właśnie w budownictwie sprawdzają się najlepiej. Płyty te produkowane są w specjalnych prasach do laminatu, a do ich utwardzenia najczęściej wykorzystuje się żywice akrylowo- poliuretanowe. Dzięki temu płyty HPL są bardzo dobrze chronione przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Droższe płyty HPL są dodatkowo wzmocnione przy pomocy warstwy aluminium, która znajduje się w ich rdzeniu. Płyty HPL mogą się mocno różnic miedzy sobą wyglądem. Na przykład, płyty HPL używane jako elewacje wentylowane są produkowane z powłoką drewnianą, dzięki czemu za ich pomocą można nadać fasadzie budynku unikalny wygląd. Dodatkowo, aby były jeszcze mocniejsze, wytwarza się je ze specjalnym rdzeniem bakelitowym. Płyty HPL są wykorzystywane jako fasady wentylowane, bardzo powszechnie w przypadku budynków użyteczności publicznej, ale coraz częściej sięgają po nie właściciele domów prywatnych. Ich główne zalety to estetyczny wygląd, wspomniana już wcześniej wytrzymałość, a także fakt, że płyty te doskonale dopasowują się do zmiennych warunków atmosferycznych. Dodatkowo płyty HPL nie tracą swojego wyglądu nawet pod wpływem takich warunków, jak silne nasłonecznienie. Płyty HPL są także niezwykle proste w montażu oraz ognioodporne, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo budynku.

Elewacja ma bardzo duży wpływ na trwałość ale i estetykę całego budynku. Z tego też względu wybór odpowiedniego materiału elewacyjnego powinien być mocno przemyślany. Obecnie szczególną popularnością cieszą się materiały elewacyjne określane jako wentylowane.