Wskazania do wykonania echa serca

Najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce są choroby układu krążenia. Chodzi przede wszystkim o choroby sercowo-naczyniowe, które dotykają coraz to młodszych ludzi. Wynika to nie tylko z niezdrowego odżywiania, braku ruchu, ale również z bardzo stresującego życia, jakie obecnie większość z nas prowadzi. Dlatego warto dbać od siebie i od czasu do czasu wykonywać badania.

Echo serca a zaburzenia w budowie mięśnia sercowego

dokładne echo serca - krakówPodstawą jest oczywiście badanie krwi, ale to jeszcze nie wszystko. Jeśli odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości z obrębie klatki piersiowej, nie powinniśmy zwlekać, aż będzie za późno. Należy reagować od razu. Lekarz rodzinny na pierwszej wizycie na pewno przeprowadzi ogólne badanie kliniczne, w skład którego wchodzi także osłuchiwanie pacjenta stetoskopem. Jeśli w trakcie tego badania okaże się, że lekarz słyszy w słuchawkach szmery sercowe, to jest to wskazanie do wykonania echa serca. Szmery sercowe mogą świadczyć o zaburzeniach w obrębie budowy anatomicznej serca. Nie mówią one o zaburzeniach przewodnictwa elektrycznego w sercu – w takich sytuacjach lekarze kierują na badanie EKG a nie na echo serca. Warto jednak znaleźć dobrego diagnostę kardiologa, który nie tylko posiada odpowiedni sprzęt do wykonania profesjonalnego echa serca, ale również wie, jak odczytywać konkretne obrazy z aparatu. Echo zawsze wykonuje się w dwóch modułach, bo tylko taki układ pozwala na pomiar wszystkich wskaźników, które są potrzebne do oceny budowy serca. Warto wykonać dokładne echo serca – kraków ma w tej kwestii wiele do zaoferowania, bo na terenie miasta znajduje się sporo państwowych i prywatnych gabinetów lekarskich, w których możliwe jest wykonanie badania USG serca. Echo to właśnie USG, które wykonywane jest przez klatkę piersiową. W trakcie tego badania specjalista może ocenić nawet inne struktury znajdujące się w klatce piersiowej – przede wszystkim płuca. Najważniejsza jest jednak ocena serca, bo jeśli rzeczywiście serce „szmerzy” to znaczy, że gdzieś jest przyczyna. Może to być związane ze zwyrodnieniami zastawek.

W sercu znajdują się zastawki trójdzielna i dwudzielna między przedsionkami a komorami, a także zastawki półksiężycowate przy tętnicach odchodzących od serca np. przy największej tętnicy ludzkiego ciała czyli aorcie. Może dochodzić również do zwężeń naczyń – dość częste jest np. zwężenie aorty, pnia płucnego itd. Jedno jest pewne – konieczne jest znalezienie przyczyny szmeru i wdrożenie odpowiedniego leczenia niewydolności mięśnia sercowego. To pozwala znacznie wydłużyć życie pacjenta.