Wybór butów do jazdy konnej

Sport jakim jest jazda konna dostarcza dużo cennych i miłych doświadczeń. Jeździectwo umożliwia kontakt z przyrodą, a dzieci od samego początku uczy brania odpowiedzialności za zwierzę. Podstawowym elementem, który musi być zapewniony, żeby jazda konna była bezpieczna oraz komfortowa jest dobry sprzęt jeździecki. Oprócz porządnego kasku oraz bryczesów należy wyposażyć się w odpowiednie buty. Najbardziej cenione wśród jeźdźców są oficerki. Dlaczego warto się w nie wyposażyć?

Dobre buty do jazdy konnej – oficerki

skórzane oficerki jeździeckieSą to specjalne buty do jazdy konnej, które charakteryzują się długą cholewą. Najczęściej są wykonane ze skóry. Oficerki jeździeckie były używane już za czasów kawalerii. Pozwalają na dobre trzymanie stopy w strzemieniu, usztywniają kostkę, a także chronią łydkę od otarć. Skórzane oficerki jeździeckie są profesjonalnym obuwiem, które sprawdzają się podczas zawodów, intensywnych treningów oraz jazdy rekreacyjnej. Mają sztywną, wytrzymałą oraz płaską podeszwę. Pozwala ona prawidłowo oprzeć nogę w strzemieniu. Dzięki temu również jest ułatwione wysunięcie stopy podczas ewentualnego upadku. Cholewa oficerek w tylnej części jest usztywniona co pozwala uniknąć marszczenia się materiału i co za tym idzie zsunięciu się butów z nogi. Podczas doboru odpowiednich oficerek musimy zwrócić na nią uwagę. Musi ona być jak najwyższa, ale również umożliwiać swobodne zgięcie nogi w kolanie. Jeżeli wybierzemy model ze zbyt krótkimi cholewkami to mogą się one zaczepiać o tybinkę i utrudniać jazdę. Jeżeli chodzi o rodzaje oficerek to wyróżnia się wśród nich sznurowane, wsuwane albo zapinane. Model jaki wybierzemy zależy wyłącznie od własnych preferencji. Tak jak każde inne obuwie rozróżnia się wersje męską, damską oraz dziecięcą. Najważniejsze jest dobre dopasowanie oficerek do nogi. Tylko wówczas będą one spełniały dobrze swoją funkcję. Jadąc do sklepu warto ubrać się tak samo jak do jazdy konnej, czyli w bryczesy i podkolanówki. Nie zawsze buty produkowane seryjnie będą pasować. Bardzo często dobrym pomysłem jest zamówienie ich szytych na miarę. Dzięki temu mamy pewność, że są one idealnie dopasowane. Oficerki podczas przymierzania muszą przylegać do łydki, ponieważ w trakcie użytkowania nieco się rozszerzą.

Warto wiedzieć, że taki sprzęt jakim są oficerki jeździeckie jest dość kosztowny, dlatego też kupując go należy go dobrze dopasować do obu nóg. Jeżeli będzie to nasz pierwszy zakup to warto udać się do profesjonalnego sklepu jeździeckiego. Personel, który tam pracuje na pewno pomoże nam dobrać odpowiedni model, a jeżeli nie to wielu producentów oferuje oficerki, które są szyte na miarę. Wówczas również personel może nam pomóc w pobraniu miary z nogi. Buty takie są zarówno eleganckie jak i funkcjonalne. Skutecznie chronią nogę i ułatwiają przyjąć prawidłowy dosiad.