Wytrzymałość i ceny ścierniw

Rynek obfituje w wiele różnych rodzajów materiałów do czyszczenia i szlifowania powierzchni. Większość z nich składa się z nośnika i ścierniwa. Ten pierwszy może być stały, tak jak w przypadku papierów ściernych; lub płynny, jak ma to miejsce w przypadku past szlifierskich. Ścierniwa natomiast wykonane mogą być z różnych materiałów i charakteryzować się różną grubością ziaren. Dostępne są one także do kupienia luzem tak, aby można było je wykorzystać w procesie piaskowania, który wymaga ich sypkiej formy. Cena takich produktów, różnić się będzie głównie w zależności od wykorzystanego w produkcji materiału.

Ceny ścierniw a materiał i jego wytrzymałość

ścierniwo do piaskowania cenaZwykłe papiery ścierne dostępne są w przystępnych cenach. Mają one jednak ograniczoną użyteczność, zwłaszcza jeśli chodzi o oczyszczanie czy wyrównywanie dużych powierzchni. Ceny płynów i past ściernych mogą różnić się od siebie w zależności od rodzaju ścierniwa oraz substancji nośnej. Natomiast w przypadku, w którym decydujemy się na ścierniwo do piaskowania cena uzależniona jest przede wszystkim od tego, z czego zostało ono wykonane. W zależności od wykorzystanego materiału substancja ścierna charakteryzuje się różną twardością i wytrzymałością. Najtwardszym i najdroższym materiałem jest diament. Wykorzystuje się go w bardzo konkretnych przypadkach i w domowym warsztacie nigdy nie znajdzie on swojego zastosowania. Garnet używany jest nie tylko przy piaskowaniu, ale także w cięciu wodą. Jest twardy i wytrzymały, charakteryzuje się też ograniczonym pyleniem, a to wpływa na wysoką cenę. Najpopularniejszym z materiałów na rynku jest korund, cena ścierniwa do piaskowania, które zostało wykonane właśnie z niego jest niska w porównaniu z pozostałymi z materiałami. Charakteryzuje się też wyjątkową twardością i wytrzymałością, a cena może być nawet dwukrotnie niższa niż tej samej ilości garnetu, nie mówiąc już o diamencie. To właśnie sprawia, że jest chętnie wykorzystywany podczas piaskowania.

Dokonując wyboru pomiędzy materiałami ściernymi, warto zwrócić się nie tylko w stronę gotowych rozwiązań, ale i produktów sypkich. W każdym wypadku o ich cenie decydować będą w głównej mierze zastosowany materiał i jego jakość. Oprócz najdroższego na rynku diamentu dostępne są również inne ścierniwa, których wytrzymałość jest wystarczająca do większości zastosowań. Jeżeli ich jakość jest również duża, mogą one nadawać się do powtórnego użycia, a tym samym okazać się bardziej opłacalne niż mogło się na pierwszy rzut oka wydawać.