Zabezpieczenia wykopów a BHP

Praca na budowie do najłatwiejszych nie należy – jako inspektor bezpieczeństwa i higieny pracy z wieloletnim doświadczeniem doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Na szczęście coraz więcej firm działających w tej branży oraz samych pracowników zdaje sobie sprawę, jak istotne jest przestrzeganie pewnych standardów dotyczących realizacji prac z należytą rozwagą. Wiele pytań, które są do mnie kierowane dotyczy wykonywania robót ziemnych. Właśnie dlatego opowiem, jakie środki ostrożności należy przedsięwziąć, by zapewnić bezpieczeństwo pracowników wykonujących pracę poniżej poziomu gruntu.

Profesjonalne zabezpieczenia głębokich wykopów

odpowiednie zabezpieczenie wykopówNa samym początku należy powiedzieć, że nie wszystkie wykopy wymagają wykonania zabezpieczenia. Jeśli roboty ziemne wykonywane są na bardzo dużym terenie i istnieje możliwość odpowiedniego wyprofilowania zboczy, wtedy może okazać się to wystarczające do tego, by pracownicy czuli się bezpiecznie. Sprawa niestety jest znacznie trudniejsza wtedy, kiedy działka ma ograniczoną powierzchnię lub gdy prowadzone są roboty liniowe (w wąskich, ale głębokich wykopach). Wtedy wszystko zależy od tego, jak głęboko znajduje się dno wykopu oraz jaki rodzaj gruntu dostępny jest na danym terenie. Dzisiaj większość prac wykonuje się mechanicznie za pomocą koparek o różnej wielkości. Nie stanowi więc żadnego problemu usytuowanie dna wiele metrów poniżej poziomu gruntu. Kolejnym krokiem powinno być jednak odpowiednie zabezpieczenie wykopów. Podstawowym powodem, dla którego konieczny jest montaż szalunków jest zapewnienie bezpieczeństwa znajdujących się w wykopie pracowników. Nie jest to jednak jedyny powód. Zerwanie skarpy może też powodować niebezpieczeństwo osób przechodzących w pobliżu prac (szczególnie gdy klin odłamu gruntu byłby bardzo duży) lub dla pracującego obok ciężkiego sprzętu. Co sprawdzane jest podczas kontroli takich szalunków przez przedstawiciela służb nadzorujących bezpieczeństwo pracowników?

Przede wszystkim kompletność danego systemu. W przypadku grodzic stalowych są to tylko zazębiające się panele stalowe, jednak w innych rozwiązaniach nie jest to standard. Często w deskowaniach drewnianych brakuje rozpór lub jest ich niewystarczająca ilość. Ich ograniczenie lub usunięcie jest niedopuszczalne. Istotne jest także to, jak przygotowane zostało zejście na dno. Drabina powinna być stabilna i bezpieczna. Kontrolujemy także to, czy pracownicy znajdujący się w wykopie posiadają odpowiednie środki ochrony indywidualnej – w tym również kaski.