Zalety silników elektrycznych

Obecnie wykorzystywane maszyny przemysłowe cechują się znacznie większą wydajnością niż te, których używano jeszcze kilka lat wcześniej. Udało się to osiągnąć dzięki zmianie w nich typu silnika – z benzynowych na elektryczne. Dzięki temu takie silniki są mniej awaryjne i zużywają znacznie mniej paliwa.

Jak działa silnik prądu stałego?

nowoczesne silniki prądu stałegoKażda osoba, która jest związana z branżą produkcyjną od wielu lat, z pewnością zauważyła, że obecne maszyny używane w produkcji i przemyśle są znacznie wydajniejsze niż te, których używano kilka, kilkanaście lat temu. Jest to możliwe dzięki temu, że obecnie w tego typu maszynach coraz rzadziej stosuje się tradycyjne silniki benzynowe – zamiast nich coraz częściej wykorzystuje się zaś nowoczesne silniki prądu stałego. Są to silniki, które do generowania energii mechanicznej wykorzystują przetwarzaną elektryczność. Dzięki temu, takie silniki są znacznie mniejszych rozmiarów niż silniki benzynowe, jednocześnie osiągając większą wydajność. Małe rozmiary są bardzo ważne w przypadku branży produkcyjnej, szczególnie tej związanej z automatyką laboratoryjną czy automatyką przemysłową. Silnik prądu stałego do swojej pracy potrzebuje ciągłego zasilania prądem stałym. Silnika tego można używać, co ciekawe nie tylko jako silnika, ale również jako prądnicy. Do działania silnika prądu stałego największe znacznie mają dwa elementy – komutator oraz uzwojenie. Ten drugi element rozprowadza do wszystkich podzespołów silnika energię elektryczność wytworzoną wcześniej przez komutator. Dla działania silnika prądu stałego duże znaczenie mają jednak również inne elementy, które odpowiadają za wykorzystywanie energii elektrycznej do generowanie energii mechanicznej. Są to przede wszystkim dwa magnesy, których zadaniem jest wytarzanie pola magnetycznego, co jest możliwe dzięki temu, że są zwrócone w swoim kierunku różnymi biegunami. Pomiędzy magnesami zazwyczaj montowany jest przewodnik prądu. Pole magnetyczne generowane przez magnesy sprawi, że dochodzi do wygenerowania momentu obrotowego oraz wprawienia wirnika silnika w ruch. W ten właśnie w ten sposób dochodzi do tego, ze silniki prądu stałego mogą wytwarzać energię mechaniczną z elektryczności, a sam silnik może generować moc porównywalną lub większą do silnika benzynowego o znacznie większych rozmiarach.

Wydajność jest bardzo ważnym parametrem w produkcji. Szczególnie tyczy się to maszyn produkcyjnych, które powinny pracować szybko i bezproblemowo. Z tego też względu coraz częściej montuje się w nich silniki elektryczne, dzięki którym możliwa jest bardziej wydajna i bezproblemowa praca danej maszyny.