Zasady projektowania łazienki

Łazienka to wyjątkowo skomplikowane pomieszczenie, którego pod żadnym pozorem nie możemy bagatelizować, ponieważ bez niego normalne funkcjonowanie w domu będzie bardzo trudne lub nawet praktycznie niemożliwe. To prosta, ale ważna informacja potrzebna przy tworzeniu projektu łazienki. Właśnie z tej informacji wynika bowiem że taki projekt musi być podzielony na wiele poszczególnych etapów, a dokumentacja powstająca w ten sposób będzie skomplikowana, bo musi zawierać, chociażby rozłożenie instalacji hydraulicznej czy elektrycznej. W łazience będzie pracowało wiele różnych urządzeń.

O czym musimy pamiętać projektując łazienkę?

projektowanie łazienki w krakowieWszystkie decyzje, jeżeli chodzi o łazienkę, przemyślmy bardzo dokładnie, bo wtedy korzystanie z niej będzie dużo prostsze. Na przykład, jeżeli zdecydujemy się na wyłożenie podłogi i ścian tego pomieszczenia kafelkami, to możemy być pewni, że jego sprzątanie będzie zajmowało nam naprawdę niewiele czasu przy wysokiej skuteczności. Projektowanie łazienki w Krakowie wymaga jednak udziału fachowca, bo zanim położymy kafelki, musimy przecież zatroszczyć się o wiele innych kwestii. W projekcie umieszcza się informacje odnoszące się do tego, jak powierzchnia ścian ma być odizolowana od pozostałych elementów. Doświadczony projektant na pewno od razu podpowie, że taki efekt uda się uzyskać przy wykorzystaniu wodoodpornych płyt. Nawet fugę znajdującą się pomiędzy wspomnianymi powyżej kafelkami dopasowuje jednak nie tylko pod względem koloru, ale również pod względem tego, aby nie mogły się na niej nigdy rozbijać żadne drobnoustroje. Przejdźmy jednak do tego, co będzie w sposób bezpośredni widoczne, ponieważ powinniśmy dobrze przemyśleć również rodzaje montowanych tam lamp. Ich rozmiar podobnie zresztą jak ilość żarówek musi być dopasowany przede wszystkim do wielkości całego pomieszczenia. To właśnie od projektanta mamy szansę dowiedzieć się, że istnieją teraz nawet specjalne lustra z półkami, które tworzy się właśnie z myślą o łazienkach. Powstają ze szkła wyjątkowo odpornego na duże naprężenia.

Zresztą nawet szafki łazienkowe są inne i nie chodzi tutaj tylko o ich odporność na działanie wilgoci. Mogą być bowiem na przykład wysokie, ale za to wąskie. Taki kształt nie jest żadną przeszkodą, ponieważ i tak w ich wnętrzu możemy swobodnie przechowywać ręczniki czy potrzebne nam rzeczy do tak zwanej higieny osobistej. Eleganckim rozwiązaniem pasującym do łazienki jest również zabudowana umywalka, bo wtedy rury odprowadzające wodę nie będą widoczne. To dzięki projektom łazienki są doskonałe pod każdym względem.