Żurawina wielkoowocowa – czy warto uprawiać?

Miałem okazję już w życiu spróbować dobrej jakości żurawiny, to znaczy takiej, która wydała owoce bez żadnego wspomagania sztucznymi substancjami i uważam te owoce pod warunkiem właściwego przetworzenia za doskonały produkt. Przetwarzanie owoców żurawiny ma dwa główne cele, ponieważ w moim przypadku chodziło przede wszystkim o skuteczną konserwację, żeby móc z niej korzystać nawet po wielu latach. Kolejną przyczyną była chęć dodania pewnych ciekawych składników, ponieważ robiłem głównie dżem. Kupić sadzonkę żurawiny wielkoowocowej może teraz każdy.

Przygotowanie gleby dla sadzonek żurawiny

tanie sadzonki żurawiny wielkoowocowejTeraz pozyskiwanie dobrej jakości żurawiny nie jest już problemem ani wyzwaniem, ponieważ sadzonce tej cennej rośliny można stworzyć odpowiednie warunki w najbliższym otoczeniu swojego domu lub po prostu w pewnej części ogródka działkowego. O jakie warunki tutaj chodzi? Przy przygotowaniach należy zwrócić uwagę na odczyn gleby, ponieważ sadzonki żurawiny zgodnie z zapewnieniami producenta będą najlepiej rozwijały się wtedy, gdy gleba jest kwaśna. Ze zmianą odczynu gleby w praktyce nie powinno być problemów, ponieważ można ją teraz skutecznie sadzić na przykład na glebie torfowej lub zakwaszać ją poprzez wykorzystywanie igliwia. W zależności od możliwości dobrym rozwiązaniem będzie także wysypywanie tam trocin. Można to wszystko wymieszać z glebą i wtedy przystąpić do sadzenia. Tanie sadzonki żurawiny wielkoowocowej kosztują około 9 złotych, za to pod warunkiem właściwej uprawy będą wydawały obfity plon przez wiele długich lat. Właściwa uprawa w tym przypadku oznacza nawadnianie, ponieważ ze względu na specyfikę systemu korzeniowego musi być ono prowadzone z dużą regularnością i uwzględnieniem aktualnych warunków atmosferycznych takich jak, chociażby temperatura. Nawet czasowym zalaniem miejsca, w którym znajduje się taka żurawina, nie trzeba się przejmować, ponieważ doskonale znosi ona takie warunki. Widać to zresztą po intensywnie zielonym kolorze liści oraz grubych łodygach.

W dobrych warunkach sadzonki tej rośliny powinny rozwijać się naprawdę szybko. Pod warunkiem stosowania się do wskazówek podawanych przez producenta już po trzech latach od posadzenia można spodziewać się sporych plonów. Dzięki żurawinie wielkoowocowej sadzonej w ten sposób można skutecznie zadbać o swoje zdrowie, ponieważ ze względu na dużą zawartość witamin oraz innych cennych substancji znakomicie wzmacnia ona organizm. Może mieć pozytywny wpływ także na funkcjonowanie układu moczowego. Niezwykle cenny jest także zawarty tam błonnik.